aplikacjenewssmartfony

Design zegara z iOS 6 będzie kosztować Apple aż 21 milionów dolarów

Krótko po oficjalnej premierze iOS 6 Internet obiegła informacja, że design zegara zaimplementowanego w najnowszym wydaniu systemu Apple jest… kradziony. Okazało się, że właścicielem pełni praw do korzystania z takiego, a nie innego wizerunku narzędzia są Szwajcarskie Koleje Państwowe, które od wielu lat nieźle zarabiają na licencjonowaniu go innym podmiotom. Choć Apple ostatecznie przystało na uiszczenie wszelkich opłat, dotychczas nie było wiadomo ile ostatecznie będą one wynosić. Aż do teraz.

Według szwajcarskiego dziennika Tagesanzeiger gigant z Cupertino będzie musiał zapłacić tamtejszym liniom kolejowym równowartość 21 milionów dolarów. Portal 9to5Mac sugeruje, że suma ta oznacza ni mniej, ni więcej tyle, co oddanie SKP 10 centów zysku z każdego z 210 milionów urządzeń pracujących pod kontrolą iOS 6. Póki co – trudno jednak powiedzieć czy te wyliczenia mają jakiekolwiek odniesienie do rzeczywistości (choć to bardzo możliwe).

Abstrahując od tego, czy kwota 21 milionów dolarów za licencję na stosowanie designu danego zegara nie jest przypadkiem odrobinę za wysoka – nie da się ukryć, że Apple obrywa w ostatnich tygodniach z jakby nieco większą częstotliwością niż zwykle (ot, choćby np. od brytyjskiego sądu w sprawie dość upokarzających przeprosin wobec Samsunga). Jak uważacie – zasłużenie?

[Tagesanzeiger via 9to5Mac]

podobne treści