naukawynalazki

DelFly Nimble: robo-owad z Delft

Wygląda niepozornie, ale jak na swoje rozmiary ma niesamowite możliwości. Oto DelFly Nimble, robot, który powstał, gdy badacze z Uniwersytetu Technicznego w Delft poszukiwali modelu, który pozwoli im lepiej zrozumieć w jaki sposób porusza się muszka owocówka.

Budowanym przez ludzi robotom nadal daleko do zręczności tworów matki natury. Ale coraz bardziej ją doganiamy, nie tylko dzięki pracy Boston Dynamics. Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Delft, prowadząc badania dotyczące tego, w jaki sposób owady latające, pomimo przeszkód takich jak wiatr, przebywają znaczne odległości w poszukiwaniu pokarmu.

Efektem ich wysiłków jest właśnie DelFly Nimble, czteroskrzydły robot, który może poruszać się z prędkością nawet 25 kilometrów na godzinę, zawisnąć w miejscu i wykonywać różnego rodzaju akrobacje powietrzne. A dodatkowo na jednym ładowaniu przelecieć kilometr. Jest to oczywiście wielkie osiągnięcie, ale nadal nie dorównuje możliwościom muszki owocówki – niestety DelFly Nimble przestaje sobie radzić już przy lekkich podmuchach wiatru.

Naukowcy z Delft nie dają jednak za wygraną i mają zamiar nadal pracować nad ulepszaniem swojego latającego robota.

podobne treści