news

Deep Space Transit, czyli pomysł Boeinga na długotrwałe loty w kosmos

W ubiegłym roku NASA nawiązała współpracę z sześcioma firmami, które miały opracować projekty statków zdolnych do długotrwałego przebywania w przestrzeni kosmicznej. Jedną z nich jest Boeing, który pochwalił się niedawno wstępnym projektem swojego rozwiązania.

Opracowywany przez Boeinga statek ma nazywać się Deep Space Transit i docelowo mógłby zostać użyty podczas załogowej misji na Marsa. Statek ten miałby współpracować z bazą umieszczoną na orbicie wokół Księżyca o nazwie Deep Space Gateway. Według koncepcji opracowywanej przez NASA i Boeinga, Deep Space Gateway miałoby w przyszłości służyć jako swego rodzaju port kosmiczny i ostatnia stacja przed wysłaniem astronautów w dalszą podróż.

Boeing szacuje, że do budowy Deep Space Gateway potrzebne byłyby cztery starty rakiet opracowywanego obecnie systemu SLS, a wyniesienie pierwszego elementu możliwe byłoby na początku przyszłej dekady.

Tymczasem statek Deep Space Transit miałby zapewnić astronautom odpowiednie warunki do tego, by mogli znieść długą podróż. Dodatkowo do statku można byłoby zadokować lądownik, który mógłby posłużyć do przyszłego lądowania na Czerwonej Planecie. To jednak pieśń przyszłości, NASA chciałaby bowiem najpierw wysłać astronautów na roczną misję na pokładzie znajdującego się na orbicie Księżyca Deep Space Gateway, by sprawdzić, czy technologia ta pozwoli na przeprowadzenie długotrwałych misji z dala od Ziemi. Mogłaby się ona odbyć najwcześniej w przyszłej dekadzie.

Ilustracja: Boeing

podobne treści