newssmartfony

Debiut rosyjskiego Yandex.Phone

 

Yandex to największy rosyjski koncern informatyczny, który przez wielu nazywany jest „rosyjskim Google”. Idąc w ślady swojego amerykańskiego odpowiednika, Yandex postanowił przygotować własnego smartphone’a.

Jego nazwa, Yandex.Phone, może i jest mało oryginalna, ale za to w pełni oddaje charakter urządzenia. Co prawda Yandex nie stworzył własnego systemu operacyjnego, a urządzenie to korzysta z Androida, ale na pokładzie smartphone’a znajdzie się cały wachlarz aplikacji przygotowanych przez rosyjską firmę i dostosowanych do specyfiki lokalnego rynku.

Najciekawszą z nich jest bez wątpienia asystentka głosowa Alice, która zadebiutowała w maju w głośniku przygotowanym przez firmę. Alice ma móc wykonać 34 tysiące różnych poleceń, z których wezwanie taksówki, zamówienie jedzenia czy rezerwacja lotu to tylko te najprostsze, a dzięki deweloperom kupionym na platformie Yandex.Dialogues, jest ich coraz więcej. Co ciekawe, Alice może też, podobnie jak Google Duplex, wykonywać połączenia głosowe w imieniu użytkownika.

Urządzenie wyposażono w wyświetlacz LCD IPS 5,65 cala i procesor Qualcomm Snapdragon 630 wsparty układem Adreno 508 i 4 GB pamięci RAM. Na dane przewidziano 64 GB przestrzeni na dane, a za łączność odpowiadają moduły Bluetooth 4.1, Wi-Fi a/b/g/n/ac, LTE i NFC. Urządzenie wyposażone jest także w GPS i Glonass, czytnik linii papilarnych, żyroskop i dwa sloty na karty SIM. Smartphone pracuje pod kontrolą Androida 8.1 Oreo z nakładką Yandex.Louncher, a za zasilanie odpowiedzialny jest akumulator o pojemności 3050 mAh z funkcją Quick Charge 3.0. W smartphone’ie znalazło się także miejsce dla podwójnego aparatu głównego o matrycach 16 i 5 megapikseli oraz kamery do selfie 5 megapikseli.

Jednocześnie Yandex.Phone ma być przeznaczony do masowego odbiorcy. Yandex zacznie sprzedawać go w Moskwie już jutro, w pozostałych miastach Rosji ma pojawić się w piątek. Będzie sprzedawany za 17990 rubli, czyli około tysiąca złotych.

Ilustracje: Yandex

podobne treści