gadżetynews

Debiut Raspberry Pi 4

Fani minikomputera Raspberry Pi doczekali się właśnie czwartej edycji urządzenia. Zgodnie z założeniami, które przyświecają Raspberry Pi Foundation, na jednej płytce udało się zmieścić jeszcze więcej mocy przy zachowaniu takiej samej ceny.

Raspberry Pi 4 to najnowsza wersja popularnego niewielkiego komputera, która została zaprezentowana przez Raspberry Pi Foundation. Urządzenie już trafiło do sprzedaży i można je kupić już za 35 dolarów za wariant z 1 GB pamięci RAM. Za modele z większą ilością pamięci RAM – 2 lub 4 GB, zapłacić trzeba odpowiednio 45 lub 55 dolarów.

Raspberry Pi Foundation chwali się udoskonaleniami, które nie ominęły praktycznie żadnego elementu platformy. Czwarta odsłona minikomputera została wyposażona w procesor z czterema rdzeniami Cortex-A72 taktowany częstotliwością 1,5 GHz. Moduł Bluetooth uaktualniono do wersji 5.0, na płytce znalazło się też miejsce dla czterech portów USB, z czego dwa są w standardzie 3.0. Nowością jest też sam fakt, że „malinkę” można nabyć w wersji z 4 GB pamięci RAM.

Jeśli chodzi o Wi-Fi, to w czwartej odsłonie jest on w standardzie 802.11ac, a złącze ładowania wymieniono z microUSB na USB Type-C. Raspberry Pi 4 może też już obsłużyć dwa monitory o rozdzielczości do 4K.

Nowa wersja popularnej platformy to także nowy system operacyjny Raspbian Buster oparty na Debianie 10, który wnosi wiele usprawnień oraz aktualizacji aplikacji, jak na przykład Chromium 74. Ogromne możliwości, jakie od lat daje miniaturowa i tania platforma Raspberry Pi są od niedawna jeszcze szersze dzięki temu, że na Raspberry Pi można instalować Windowsa 10 dla architektury ARM. Premiera nowej odsłony „malinki” to dobra okazja, by się z nimi zapoznać.

podobne treści