mobileWiadomość główna

Daydream czyli platforma VR dla urządzeń mobilnych z Androidem N

Tak jak wcześniej spekulowano, podczas tegorocznej konferencji I/O, Google duży nacisk położyło na wirtualną rzeczywistość. Narzędziem, które ma spiąć wszystkie inicjatywy Mountain View związane z tym tematem, ma być platforma Daydream.

Google po raz pierwszy publicznie zaczęło przejawiać zainteresowanie wirtualną rzeczywistością kilka lat temu, kiedy to zaprezentowano tanie Google Cardboard, które do tej pory sprzedały się w ponad pięciu milionach egzemplarzy. Nie obce są mu też eksperymenty z urządzeniami, które potrafią nagrywać trójwymiarowy obraz lub odwzorowywać cyfrowo rzeczywistość. A podczas tegorocznej konferencji I/O Google ogłosiło powstanie platformy Daydream, która ma łączyć wszystkie przyszłe inicjatywy związane z wirtualną rzeczywistością w jeden ekosystem.

Ekosystem ten opierać ma się przede wszystkim na urządzeniach mobilnych, dlatego tak ważne jest wprowadzenie natywnej obsługi VR w Androidzie N, co ma zoptymalizować działanie urządzeń mobilnych działających w specjalnym trybie wirtualnej rzeczywistości nowej wersji Androida.

Google opracowało też rekomendacje sprzętowe dla producentów smartphone’ów, która zawiera między innymi wymagania dotyczące czujników montowanych w urządzeniach mobilnych, wytyczne dotyczące ekranu czy wystarczająco wydajnego układu graficznego. Urządzenia, które spełnią te wymagania otrzymają certyfikat „Daydream ready”. Dopiero na sprzęcie z tym certyfikatem możliwe będzie komfortowe uruchamianie aplikacji wirtualnej rzeczywistości Andorida N.

Choć Google nie planuje tworzyć bezpośredniej konkurencji dla Oculus Rifta czy Gear VR, zamierza stworzyć własne referencyjne gogle i kontroler, które producenci będą mogli licencjonować i sprzedawać pod własną marką. Pierwsze urządzenia tego typu mają pojawić się na rynku już tej jesieni.

Ostatnim elementem Daydream ma być wersja Google Play przygotowana właśnie z myślą o VR. W założeniu użytkownicy mają mieć możliwość pobierania aplikacji VR bezpośrednio w trybie wirtualnej rzeczywistości. Na razie Google przedstawiło między innymi wersję VR aplikacji YouTube, Street View oraz aplikacje partnerów, wśród których znajdują się The New York Times, Hulu, Netflix czy Electronic Arts.

podobne treści