aplikacjeinternet

DARPA zbiera swoje projekty open source w jednym miejscu

Amerykańska agencja DARPA zajmuje się głównie rozwojem technologii o zastosowaniu militarnym. Ale ponieważ robi to w dużej części poprzez granty przyznawane różnym publicznym instytucjom, część opracowywanych za pieniądze agencji technologii wcale nie jest tajna. A od wczoraj każdy może się z nimi zapoznać w jednym miejscu.

DARPA uruchomiła wczoraj stronę DARPA Open Catalog, jedno miejsce, w którym znajdują się odnośniki do publikacji, dokumentacji oraz oprogramowania open source opracowanego w ramach grantów przyznawanych przez agencję. Katalog obejmuje na razie ponad sześćdziesiąt projektów, z których wiele dotycz technologii informacyjnych, takich jak na przykład system uczący się Vowpal Wabbit, opracowany przez MIT dynamiczny język oprogramowania Julia, różnorodne narzędzia analityczne czy systemy wizualizacji danych. Oczywiście wcześniej też były ogólnodostępne, ale dużo trudniej było je odnaleźć.

„Publikacja naszego katalogu open source przyczyni się do zwiększenia ilości ekspertów, którzy będą mogli pomóc w szybkim opracowywaniu oprogramowania na potrzeby rządu. Mamy nadzieję, że społeczność inżynierów oprogramowania przetestuje i oceni przydatność naszego software’u, a później wykorzysta go jako elementy własnych produktów lub zamieni je w samodzielne produkty,” twierdzi Christopher White, manager programu DARPA Open Catalog.

Jeśli pierwsza partia projektów zebranych w jednym miejscu przez agencję zostanie dobrze przyjęta przez programistów, DARPA będzie uzupełniać katalog o kolejne projekty, publikacje i wyniki badań.

podobne treści