wynalazki

DARPA testuje aparat o rozdzielczości 1,4 gigapiksela

Jeżeli wydaje się Wam, że 41 megapikseli w Nokii PureView to dużo, muszę Was rozczarować. Możliwości tego aparatu są niczym, w porównaniu do tego nad czym pracuje obecnie DARPA.

Agencja przeprowadziła niedawno testy dwóch aparatów cyfrowych o niesamowitej wręcz rozdzielczości. Pierwszy z prototypów miał 0,96 a drugi 1,4 gigapiksela. Oba powstały w ramach projektu AWARE (Advanced Wide FOV Architectures for Image Reconstruction and Exploitation), który ma na celu opracowanie, o dziwo, jeszcze dokładniejszych sposobów na wykonywanie zdjęć szpiegowskich.

Oba prototypy wykorzystują sferyczne obiektywy i składają się ze 100 i 150 mniejszych aparatów, dzięki czemu można osiągnąć dużo lepszy stopień korekcji błędów.

W ramach programu AWARE DARPA zamierza opracować aparaty o rozdzielczości 50 gigapikseli, które będą mogły operować zarówno na ziemi jak i w powietrzu, które będzie mogła obsługiwać jedna osoba. Jak na razie oba prototypy są dość duże (przypominają skrzynki o najdłuższym boku długości 50 cm), ale biorąc pod uwagę ile pieniędzy Amerykanie przeznaczają na zbrojenia, wcześniej czy później uda im się osiągnąć zamierzony cel.

[DARPA via The Verge]

podobne treści