newsWiadomość głównawynalazki

DARPA Robotics Challenge zakończone

Po latach badań i ciężkiej pracy, znane są już wyniki finału DARPA Robotics Challenge. Nagrody zostały rozdane, ale choć wyróżnione urządzenia reprezentują szczyt współczesnych możliwości technologicznych, daleko im jeszcze do możliwości człowieka.

Konkurs DARPA Robotics Challenge rozpoczął się w 2012 roku. Udział wzięły w nim 23 zespoły inżynierów z całego świata, które, wygrywając półfinały, miały możliwość zdobycia wsparcia finansowego dla swoich wysiłków. DARPA nie stawiała żądnych wymagań dotyczących wyglądu robotów, ale musiały one być w stanie spełnić określone zadania takie jak prowadzenie samochodu, pokonywanie trudnego terenu, wchodzenie po drabinie, zakręcanie zaworów czy korzystanie ze zwykłych narzędzi. Wszystko to samodzielnie, jedynie pod nadzorem inżynierów.

Główną nagrodę w wysokości 2 milionów dolarów wygrał Team Kaist z Korei Południowej, który wystawił robota DRC-Hubo. Drugie miejsce zajął amerykański zespół IHMC Robotics ze swoim robotem Running Man. Trzecie miejsce zajął zespół Tartan Rescue, który zbudował robota CHIMP. Nagrodami za drugie i trzecie miejsce były odpowiednio milion i pięćset tysięcy dolarów.

Docelowo roboty, nad którymi pracowali uczestnicy konkursu, miałyby pomagać ludziom podczas usuwania skutków katastrof, stąd nacisk na samodzielność i posługiwanie się zwykłymi narzędziami. Jednak do półfinału, który odbył się w grudniu 2013 roku,  zasady konkursu dopuszczały, by roboty podtrzymywane były przez uprzęże. Podczas finału stosowanie zabezpieczeń nie było już dozwolone, więc nic nie chroniło robotów przed upadkami. A tych, pomimo tego, że zgłoszone do konkursu konstrukcje należały do najbardziej zaawansowanych na świecie, było całkiem sporo.

Ale to dopiero początek drogi. DARPA zamierza rozwijać kolejne konstrukcje, które powstaną na podstawie jednego z robotów biorących udział w konkursie.

Zdjęcia: DARPA

podobne treści