naukawynalazki

DARPA: Proteza, która przywraca „prawie naturalny” zmysł dotyku

Agencja DARPA może się pochwalić kolejnym osiągnięciem z dziedziny protetyki – badacze pochwalili się niedawno stworzeniem protezy dłoni, która przywróciła pacjentowi „prawie naturalny” zmysł dotyku.

Amerykańskim badaczom udało się to sprawić w przypadku pacjenta w wieku lat 28, który dekadę temu został sparaliżowany w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego. Oczywiście nie był to pierwszy tego rodzaju eksperyment na świecie, ale agencja twierdzi, że procedura i technologia, jaką zastosowano podczas niego, jest pionierska.

Zakładała ona umieszczenie w mózgu pacjenta zestawu elektrod, które podłączono do czujników dotyku znajdujących się na palcach protezy. Czujniki zamieniają wrażenia dotykowe na sygnał elektryczny i przekazują je do mózgu pacjenta. Ogólna zasada nie różni się więc od tego, co stosowano wcześniej, ale diabeł tkwi w szczegółach. A te będą znane szerzej, kiedy praca naukowa opisująca dokładnie eksperyment zostanie przejrzana przez społeczność naukową i opublikowana. Dość powiedzieć, że wcześniejsze próby napotykały na problemy, takie jak na przykład niska dokładność wrażeń dotykowych. DARPA jednak twierdzi, że w tym przypadku udało się osiągnąć poziom „prawie naturalny”.

Choć artykuł nie został jeszcze opublikowany, naukowcy DARPA już teraz są przekonani, że ich wysiłek jest znaczącym krokiem w kierunku „płynnego biotechnologicznego przywracania naturalnych funkcji” we współczesnych protezach:

„Protetyczne kończyny mogą być kontrolowane za pomocą myśli, ale bez informacji zwrotnych przesyłanych do mózgu osiągnięcie poziomu kontroli wymaganego do wykonywania precyzyjnych ruchów jest bardzo trudne,” mówi Justin Sanchez, manager programu bionicznych protez DARPA. „Nam udało się zamknąć ten obwód.”

Zdjęcie: DARPA

podobne treści