naukawtf

DARPA chciałaby tworzyć satelity zombie

Bo jak inaczej nazwać urządzenie, które powstać ma z kawałków kosmicznego złomu?Trzeba przyznać, że sam pomysł jest niesamowity. W ramach prac nad projektem Phoenix, inżynierowie DARPA doszli do logicznego wniosku, że bardzo dużo materiałów, które już teraz znajdują się na orbicie naszej planety po prostu się marnuje. Gdyby w jakiś sposób udało się wykorzystać kosmiczne śmieci krążące wokół Ziemi można by zaoszczędzić sporo pieniędzy wydawanych na wyniesienie materiałów w kosmos. Taki kosmiczny recycling.

Dlatego pojawił się pomysł wysłania małych satelitów, które „zbierałyby i wykorzystywałyby po raz kolejny wartościowe elementy zepsutych i bezużytecznych satelitów znajdujących się na orbicie geostacjonarnej, by udowodnić możliwość tworzenia infrastruktury kosmicznej w znacznie niższej cenie.”

Docelowo rój małych satelitów miałby przeczesywać przestrzeń przede wszystkim w poszukiwaniu niedziałających satelitów komunikacyjnych, ponieważ, jak przekonują pomysłodawcy, właśnie ona najczęściej „mają jeszcze sprawne anteny paraboliczne, ogniwa fotowoltaiczne czy inne komponenty, które powinny przetrwać znacznie dłużej niż zakładany okres użytkowania całej satelity.”

Pierwszy test w przestrzeni kosmicznej zaplanowano na rok 2015. Ma on udowodnić możliwość odczepienia elementu satelity przy pomocy manipulatorów kontrolowanych zdalnie z Ziemi.

Oczywiście może się zdarzyć, że projekt ten wyląduje w przepastnej szufladzie mieszczącej porzucone projekty DARPA, ale jeśli jednak wszedł by w fazę realizacji bardzo przydałby się do oczyszczania naszej orbity z kosmicznych śmieci.

[Darpa via Parabolicarc]

podobne treści