naukanewsWiadomość główna

DARPA chce stworzyć chip, który przełoży aktywność mózgu na kod binarny

Co prawda nad interface’ami mózg-komputer naukowcy pracują już od dawna, ale DARPA nie jest zadowolona ze stanu, w jakim prace te znajdują się obecnie. Oczywiście możliwość kontrolowania na przykład protez kończyn przy pomocy myśli jest ogromnym osiągnięciem, ale dla amerykańskiej agencji to stanowczo za mało. Chciałaby bowiem chipu, który umożliwiłby bezpośrednią komunikację pomiędzy ludzkim mózgiem a komputerami.

I nie chodzi jedynie o przekazywanie sygnałów do komputera, które tam zostaną przetłumaczone na polecenia dla manipulatorów. DARPA chciałaby opracowania układu, który przekładałby fale mózgowe na kod binarny (i odwrotnie). W tym celu agencja zainicjowała nowy program o nazwie Neural Engineering System Design (NESD).

Według szefa programu NESD, Phillipa Alvelda’y, program ma drastycznie zwiększyć możliwości interface’ów mózg-maszyna:

„Wykorzystywane dziś systemy interface’ów mózg-maszyna można porównać do dwóch superkomputerów, które starają się porozumiewać przy pomocy starego modemu. Proszę sobie wyobrazić możliwości jakie się otworzą, kiedy udoskonalimy nasze narzędzia do tego stopnia, by naprawdę otworzyć kanał komunikacyjny pomiędzy ludzkim mózgiem a współczesną elektroniką.”

Sposobem na osiągnięcie tego celu ma być właśnie opracowanie chipów, które można byłoby wszczepiać w mózg, a które jednocześnie przekładałyby „elektrochemiczny język wykorzystywany przez neurony” na zera i jedynki wykorzystywane przez komputery. Chipy, które chciałaby opracować DARPA, miałyby jednocześnie przekazywać znacznie więcej danych, niż możliwe jest to obecnie. Komunikat agencji wspomina nawet o tym, że system, który ma powstać w ramach programu, ma docelowo komunikować się nawet z milionem neuronów znajdujących się w konkretnym obszarze mózgu.

Wygląda więc na to, że DARPA chciałaby stworzyć coś, co przypominałoby trochę implanty neuralne znane chociażby z Cyberpunka. I chce to zrobić całkiem szybko, ponieważ pierwsze spotkania z potencjalnymi partnerami, którzy będą pracowali nad tym projektem, mają odbyć się już na początku lutego. Czas pokaże, czy DARPA zdąży z prototypem przed rokiem 2020.

Zdjęcie: DARPA

podobne treści