news

Dałbyś odciąć sobie zdrową część ciała po to, by zastąpić ją „lepszą” protezą?

Filmowiec Rob Spence, znany również pod ksywą Eyeborg, którą zyskał dzięki cyborgopodobnej protezie oka, nie poprzestał jedynie na częściowym upodobnieniu się do Terminatora. Z pomocą inżynierów zamienił naturalny receptor w kamerę rejestrującą wszystko, co zobaczy.

Technologia na co dzień spotykana jedynie w filmach science-fiction na dobre zadomowiła się w ciele filmowca. Spence powiedział kanałowi Sky News, że zabieg nie należał do najprostszych i najtańszych, lecz ponieważ była to czysta fantastyka, to inżynierowie mieli sporo frajdy przy przeprowadzaniu go.

Swojego czasu grałem namiętnie z kumplami w Cyberpunka, przeczytałem i obejrzałem niemałą ilość książek i filmów (zwłaszcza anime), w których ludzie korzystali z części zamiennych nie z konieczności, lecz z wyboru. Dla wielu z nich wszczepy były jak tatuaże – z każdym nowym jeszcze bardziej rosła ochota, by zrobić sobie kolejny. W końcu ci ludzie zaczynali myśleć o sobie bardziej jak o maszynach z pozostałościami ludzkimi, a nie ulepszonymi cybernetyką istotami z krwi i kości.

Eyeborg stwierdzi, że dobrowolne zastępowanie części ciała protezami będzie w przyszłości bardzo popularne. Nie wiem jak wy, ale ja nie chciałbym żyć w wyobrażonym przez Spence’a świecie. [Sky News, I Heart Chaos]

podobne treści

 • baklarzan

  Też oglądałem film dokumentalny na promocję nowego Deus Ex. :D

 • bbaa

  Ciekawe ile mu zapłacili aby wyciąć zdrowe oko i wszczepić KAMERKE….

 • futrzana

  To ja chcę w małym palcu photoshopa.

 • Dawid

  @bbaa
  Przeczytaj uważnie tekst!

  Swoją drogą ciekawe po jakim czasie stwierdzi jak wielki popełnił błąd.

 • kierowca.bcde

  @bbaa
  A gdzie jest napisane, że „dał sobie wyciąć zdrowe oko”? Skąd ta głupota u ciebie, żeby dopowiadać sobie bzdury, samemu nie sprawdzając genezy? Rob Spence stracił wcześniej oko w wypadku! Wystarczy wpisać jego imię i nazwisko w Google, żeby się tego dowiedzieć w kilka sekund, zamiast dopowiadać bzdury z pomocą swojej kretyńskiej niby-wyobraźni!

 • Anonim

  Jeśli rzeczowa proteza będzie miała większe możliwości niż naturalny organ to nie widzę przeciwwskazań.

 • jakisktos

  @kierowca.bcde – nie jest napisane, ale bezsensowny tytuł (Dałbyś odciąć sobie zdrową część ciała po to, by zastąpić ją „lepszą” protezą?) wprowadza w błąd. Też się zastanawiałem, czy dał sobie wyciąć to oko.

 • Piotrekk

  Wikipedia: Rob Spence (also known as „the Eyeborg guy” and „Robert Spence”) is a film-maker based in Toronto, Canada.[1] As a teenager, he lost his eyesight in his right eye due to a shooting accident on his grandfather’s farm. He has decided to embed a small video transmitter camera in his prosthetic eye.

 • Anonim

  Nie znam typa i nie bede w google szukal nic o nim bo po co, skoro jets artykul z wyraznym tytulem. Ja tez zrozumialem ze koles mial zdrowe oko, ale niekoniecznie ma zdrowy mozg bo je sobie wycial i wstawil sztuczne. Tytul ewidentnie wprowadza w blad.

 • Anonim

  Nie znam typa i nie bede w google szukal nic o nim bo po co, skoro jets artykul z wyraznym tytulem. Ja tez zrozumialem ze koles mial zdrowe oko, ale niekoniecznie ma zdrowy mozg bo je sobie wycial i wstawil sztuczne. Tytul ewidentnie wprowadza w blad.

 • prejd

  Dopoki sztuczne oko nie jest polaczone z mozgiem a jedynie sluzy jako kamerka ktora rownie dobrze mozna sobie przyczepic do dowolnej czesci ciala bez operacji, to jest to zbedny gadzet.