samochodywynalazki

Daimler prezentuje pierwszą autonomiczną ciężarówkę

Jeśli kogoś niepokoi wizja autonomicznych samochodów, wizja autonomicznych ciężarówek powinna być dla niego jeszcze gorsza. Wszystko wskazuje jednak na to, że to właśnie te drugie pojazdy pierwsze wyjadą na drogi. A właściwie już tam są – Daimler zaprezentował bowiem pierwszą autonomiczną ciężarówkę dopuszczoną do ruchu drogowego.

Kiedy rok temu ten sam koncern prezentował Mercedes-Benz Future Truck 2025 można było odnieść wrażenie, że dla niemieckiej firmy autonomiczne ciężarówki są kwestią przyszłej dekady. Okazuje się jednak, że przyszłość, w rozumieniu Daimlera, nadejdzie nie za dziesięć lat, ale już za kilka miesięcy. A właściwie już nadeszła, ponieważ wczoraj firma zaprezentowała swoją pierwszą autonomiczną ciężarówkę, jaka została dopuszczona do ruchu drogowego.

Pojazd ten nazywa się Inspiration Truck i jest przedstawiany jako produkt należącej do Daimlera amerykańskiej spółki o nazwie Freightliner, specjalizującej się w produkcji ciężarówek. Prezentacja pojazdu nie bez powodu odbyła się wczoraj w stanie Nevada ponieważ to właśnie władze tego stanu dopuściły Inspiration Truck do ruchu.

Inspiration Truck, zgodnie z tamtejszymi przepisami, w dalszym ciągu posiada kierownicę oraz całe wyposażenie niezbędne kierowcy. Tryb autonomiczny będzie dostępny jedynie na autostradach, a wszystkie manewry na innych drogach muszą być wykonywane przez kierowcę, więc załadowanie ciężarówki i wysłanie jej w trasę nie będzie możliwe. Ale już na autostradzie ciężarówka sama, korzystając z zestawu kamer i radarów, będzie mogła poruszać się po zaplanowanej trasie, czy dostosowywać prędkość do warunków jazdy. Kierowca będzie musiał przejąć kontrolę, jeśli będzie chciał wyprzedzić znajdujący się przed nim pojazd, będzie też musiał samemu zmieniać pas ruchu. Zostanie do tego też zmuszony przez pojazd jeśli jego oprogramowanie wykryje, że warunki na drodze nie umożliwiają bezpiecznego kontynuowania autonomicznej podróży.

Jak widać nie jest to więc w pełni autonomiczna ciężarówka, a do realizacji wizji, jaką był Future Truck 2025 trochę brakuje, ale jednak jest to pierwsza ciężarówka tego typu jaką dopuszczono do ruchu.

Zdjęcia: Freightliner

podobne treści