internet

Daily Mail nie będzie już źródłem dla Wikipedii

Jedną z podstawowych zasad obowiązujących w Wikipedii jest to, że każdy fakt, musi być podparty odpowiednim źródłem. Jeśli zaś chodzi o te źródła, to generalnie katalog akceptowalnych jest bardzo szeroki, ważne, by można było je zweryfikować. Ale Wikipedia, specjalnie dla Daily Mail, wprowadziła właśnie wyjątek od tej zasady.

Wydawać by się mogło, że jeśli dane czasopismo może pochwalić się ponad 120 latami tradycji, będzie zależało mu na zachowaniu pewnych standardów. No chyba, że mówimy o założonym w 1896 roku Daily Mail, które wyznacza własny standard rzetelności dziennikarskiej, któremu zdarza się do tego stopnia odbiegać od tego, co przyjęte jest w innych pismach, że Wikipedia postanowiła zakazać korzystania z tej gazety jako źródła.

Zakaz pojawił się po tym, jak grupa moderatorów Wikipedii doszła do wniosku, że mają już dość prostowania nierzetelnych informacji podawanych przez brytyjski tabloid, który w pogoni za sensacją nie waha się fabrykować własnych „newsów”. Dlatego korzystanie z Daily Mail jako źródła w Wikipedii zostało zakazane.

Od zakazu tego wprowadzono nieliczne wyjątki, dotyczące jednak tylko kwestii związanych z samą redakcją pisma czy ze starszymi, materiałami, które mogą zostać uznane za rzetelne i użyteczne.

Poza wymienionymi wyżej wyjątkami, wszystkie pozostałe linki do Daily Mail mają zniknąć z Wikipedii. Encyklopedia nie wyklucza rozszerzenia zakazu w przyszłości również na inne źródła, które zostaną uznane za nierzetelne.

Zdjęcie: Flickr/HowardLake

podobne treści