news

Czy wideo czat w Facebooku może spowodować kolejną rewolucję w krajach arabskich?

Zjednoczone Emiraty Arabskie znacie zapewne ze zdjęć wieżowców w Dubaju. Czy wiecie, że Skype jest tam nielegalny? A przecież ostatnio Skype zaczął współpracować z Facebookiem – owocem ich pracy jest wideo-czat na Facebooku. Czyżby to oznaczało delegalizację Facebooka w kraju, w którym połowa mieszkańców ma konto na tym serwisie?

Wyobraźcie sobie, że budzicie się pewnego ranka, a tutaj Facebook nie działa, bo władza mówi nie. Okej, nie jest to pretekst do wszczęcia zamieszek, ale w ciągu paru miesięcy mogliśmy zobaczyć, jak delikatna jest sytuacja w krajach arabskich. Jeśli połowa mieszkańców ZEA będzie niezadowolona ze swojego rządu – może być problem.

Dlaczego w ogóle Skype jest tam nielegalny? ZEA są jednym z 4 krajów na świecie, które blokują tę usługę. Oficjalnym powodem tego są potencjalne straty wśród operatorów telefonicznych, którzy na połączeniach międzynarodowych zgarniają fortunę (Dubaj – mekka imigrantów). Skype, jeśli chciałby działać na terenie ZEA musiałby zapłacić ogromną opłatę.

Być może integracja Skype’a z Facebookiem nie będzie oznaczać blokady tego drugiego, prawdopodobnie skończy się na zablokowaniu wideo-czatów. Nawet jeśli ten portal nie zostanie zdelegalizowany, to w ZEA szykuje się dyskusja na temat ograniczania dostępu do usług internetowych. Pamiętacie, że Zjednoczone Emiraty Arabskie chciały kiedyś zawiesić obsługę urządzeń BlackBerry, tylko dlatego, że producent nie udostępnił im narzędzia do podsłuchu tych telefonów? [TechCrunch]

podobne treści