sprzęttelewizory

Czy telewizory zdominują Internet?

Korzystanie z Internetu za pomocą komputera stacjonarnego to na razie najpopularniejsza, ale powoli tracąca przewagę nad resztą stawki, metoda łączenia się z siecią. Czy za 20-30 lat wszyscy przesiądziemy się wyłącznie na smartfony, tablety albo Google-podobne okulary? Niekoniecznie. Zdaniem niektórych, schedę po poczciwych PC-ach przejmą niebawem… telewizory.

Nie da się ukryć, że Internet mobilny stale zyskuje na popularności. Korzystanie z sieci za pośrednictwem telefonu, małego laptopa czy tabletu, choć kiedyś całkowicie niszowe, jest dziś zupełną i powszechną normalnością.Trudno z tym polemizować. Niewielkie gabaryty, coraz przyjaźniejsze ceny i szeroki dostęp do Internetu poza domem sprawiły, że sprzęt tego rodzaju odniósł na sieciowym polu całkiem poważny sukces. Stale zresztą, choć może nie już tak raptownie narastający. Czy to jednak koniec ewolucji naszych upodobań? Coraz więcej producentów – chyba słusznie – uważa, że zdecydowanie nie. Coraz liczniej pojawiają się głosy oznajmiające, że urządzenia mobilne nie były, nie są i nigdy nie będą jedyną alternatywą dla komputerów PC. No, bo co w końcu, nie licząc może sedesu i lodówki, znajduje się w niemal każdym domu? No właśnie – telewizor. Coraz więcej nowoczesnych odbiorników wyposaża się w niezbędne do korzystania z sieci software’owe dodatki lub zewnętrzne akcesoria, jak klawiatury czy touchpady. Część z nich już teraz potrafi obsłużyć na przykład bezprzewodowe myszki lub przeglądarki internetowe. A jeśli nie – podpiąć można do nich odpowiedni, zapewniający wsparcie dla tego rodzaju funkcji tuner. Kto wie – być może hit kilku najbliższych lat. Co oferuje nam taki sprzęt?

Dzisiejsze urządzenia tego typu to prawdziwe centra multimedialne – mówi Bartłomiej Kaczmarek z Evolve. – Taki produkt potrafi być prawdziwym multifunkcyjnym zespołem. Sprzęt, taki jak np. Blade DualCorder, to jednocześnie odtwarzacz Full HD oraz nagrywarka HD DVB-T z dostępem do Internetu i możliwością utrwalania dwóch programów jednocześnie – wylicza Bartłomiej Kaczmarek.

I choć, nawet z pomocą tunera, telewizory raczej nigdy nie dościgną pod względem „internetowej” funkcjonalności tradycyjnych PC-ów – mogą służyć jako całkiem wygodne i proste w obsłudze narzędzia do korzystania z zasobów sieci. A jakich konkretnie? Jak pokazuje praktyka, największą popularnością (i częstotliwością powstawania) w wypadku podłączonych do internetu odbiorników cieszą się widżety „rozrywkowe”. Youtube, streamy live, wideo rozmowy, facebook, twitter i wiele innych, podobnych usług, może zostać niebawem zdominowanych przez nowoczesne lub obdarzone tunerami telewizory. By móc sprawnie poruszać się po wszelkich dobrodziejstwach sieci – tuner musi być jednak odpowiednio wyposażony – w przynajmniej gigabitową kartę sieciową, bezprzewodową łączność WiFi i moduł USB 3.0. To oczywiście pociąga za sobą dodatkowe koszta.

Odbiorniki TV z dostępem do sieci to na pewno bardzo ciekawa alternatywa dla naszych domowych PC-ów. Być może nawet dominująca w przyszłości ten segment naszego życia. Czy telewizory z dostępem do Internetu – choćby zapewnionym dzięki odpowiedniemu tunerowi – są prawdziwą przyszłością sieci? Jakie jest wasze zdanie?

[informacja prasowa]

podobne treści