news

Czy sukces Galaxy Note spowoduje powrót rysików i wysyp „smartabletów” od HTC i Apple?

Z wyników niedawno przeprowadzonego przez firmę Snap Surveys badania wynika, że konsumenci chcieliby mieć możliwość pisania na swoim urządzeniu przenośnym tak, jak pisze się długopisem na papierze.

Badaniu poddanych zostało 5000 użytkowników smartfonów z 10 krajów. Okazało się, że konsumenci na całym świecie są zainteresowani smartfonem, na którym za pomocą urządzenia przypominającego zwykłe pióro mogliby pisać i rysować tak łatwo, jak na kartce papieru. Ankieterzy pytali również o opinię na temat preferowanych okoliczności użycia takiego urządzenia.

Badanie przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Chinach, Indiach, Korei i Singapurze. Wyniki ankiety przeprowadzonej na grupach 500 mężczyzn oraz kobiet z każdego kraju przyniosły interesujące (w większości) wnioski.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, niezależnie od regionu, zgadzali się
(oraz zdecydowanie zgadzali się), że noszenie wielu urządzeń mobilnych,
które odpowiadają różnym potrzebom w ciągu dnia, jest dla nich
kłopotliwe. Nasi Czytelnicy chyba też się zgodzą, że w czasach wszystkomających smartfonów, zabieranie ze sobą dodatkowo odtwarzacza mp3 i przenośnej konsoli przestało być konieczne.

Ankietowani uznali również, że urządzenie z funkcją pisania odręcznego mogłoby ułatwić im życie.
Niemal dwie trzecie (64,6%) badanych przestałoby nosić ze sobą zwykłe długopisy i
notatniki, gdyby mogli w podobny sposób pisać na swoim urządzeniu
mobilnym: Ogółem 75,7% respondentów wyraziło zainteresowanie możliwością
odręcznego wprowadzania nadających się do publikacji notatek
bezpośrednio na zdjęciach, mapach, dokumentach i stronach internetowych
wyświetlanych na smartfonach. Odsetek zainteresowanych był szczególnie
wysoki w Azji (84,3%), co może świadczyć o tym, że dla konsumentów
posługujących się językami azjatyckimi możliwość odręcznego pisania na
smartfonie byłaby wyjątkowo atrakcyjna z uwagi na specyficzny charakter
systemu zapisu tych języków.

Czy tylko kwestią czasu jest pojawienie się na rynku tabletofonów (lub smartabletów, jak kto woli) z logo HTC, LG i pozostałych firm (w tym Apple)? Dalibyście szansę takiemu urządzeniu, gdyby tylko było sprzedawane za sensowne pieniądze? Dajcie znać w komentarzach poniżej lub na Facebooku i Google+.

podobne treści

 • qpa111

  pewnie czemu nie ;)

 • merida03

  a tam, rysiki to przeszłość. Ja bym chciał operować smartfonem za pomocą gałki ocznej, której ruchy analizowalaby przednia kamerka. TAKI JESTEM LENIWY.

 • koucz7

  Przypomina mi się anegdota jak to CCCP i USA rywalizowały między sobą w zdobywaniu kosmosu. Problem polegał na sporządzaniu notatek w stanie nieważkości. USA wydało miliony dolarów na skonstruowanie antygrawitacyjnego pióra a CCCP zabrali ze sobą w kosmos ołówek. Podsumowując rysik to chyba nie jest ten kierunek. Chyba, że strategia samsunga opiera się na zrobieniu jednego kroku w tył, żeby zrobić dwa do przodu.

 • orbus

  W takiej formie jak Galaxy Note – zdecydowane NIE.
  Ale jeśli takie urządzenie będzie w formie elastycznego oled to czemu nie :)

 • antyhaker93

  Ja tam nie uważam aby to był krok w tył ,osobiście sam bym pomazał rysikiem po ekranie ale to tylko moje zdanie ofc

 • erf2te

  bo azjaci maja trudne pisanie znakow i tyle.

  apple ma taka technologie od lat newtona i emate.

 • 5yfgcgffg45y

  @koucz7 nie wyglupiaj sie. amerykanie dbali o bezpieczenstwo, a ruscy nie. amerykanie mieli mieszanke z ogromna iloscia tlenu (przy samym tlenie byly nawet ofiary smiertelne) i iskry przy graficie mogly by po prostu zapalic te mieszanke. Doucz sie a nie pleciesz bzdury nie patrzac jaka byla przyczyna.

  A dzis mozna taki dlugopis kupic za 30zl. nie zamarza na mrozie i pisze pod kazdym kątem, po papierze odpornym na deszcz i do gory nogami. atrament sie nie rozmazuje. ruscy nie maja takiej technologii.

 • uczsie

  Jest to problem, ale wydaje mi się, że bliżej tutaj do funkcji dyktowania niż rysików. Mimo wszystko, jeśli ktoś wychował się na ołówku i kartce, to będzie dążył do urządzenia, które taką funkcję mu zapewni. Mimo, że pisanie na klawiaturze będzie znacznie szybsze.

  Plus nie będzie zastanawiać się „co ja tu napisałem”.

  Co do znaków azjatyckich, nie będzie przesadą, jeśli powiem, że 98% z nich znacznie łatwiej zapisać używając klawiatury niż rysika.

 • zxc

  Na Apple nie ma póki co liczyć, gdyż zrobił to ktoś przed nimi, a nie mogą się przecież zhańbić kopiowaniem czyiś pomysłów. No chyba, że za kilka lat jak już wszyscy o tym zapomną to dla fanboy-ów apla będzie to innowacja, bo jabłuszko odkryje to na nowo tak jak zrobiło to ze smartphonami dotykowymi i tabletami.

 • wolos86

  Samsung NOTE to poraszka. Bawiłem się tym telefonem – responsywność ujemna. Maźniesz i czekasz aż się kreska pojawi.

  Jeżeli by poprawili responsywność – jak najbardziej jestem za – ale to ANDROID. Pomijając to, że system generalnie jest ok, tak mają za niski priorytet na UI – jeżeli naprawią może nawet kupię i będę robił ręczne notatki.

  Rysik jest całkiem fajny – w iPadzie bawiłem się grubasem i odręcznie pisze się okropnie.

 • gsdgds

  cyt” Ja bym chciał operować smartfonem za pomocą gałki ocznej, której ruchy analizowalaby przednia kamerka. TAKI JESTEM LENIWY.” – ja wolałbym myślami sterować smartfonem ,bo by mnie oczy późnije nie bolały :O)

 • szamanus

  Od miesiąca czasu jestem szczęśliwym posiadaczem NOTE’a i nie zamienię go na inny model – nawet na dwa nowiutkie 4S!

  Każdy, kto sądzi, że jest to urządzenie za duże nie ma racji. Dla nich może i tak, jednakże funkcjonalność jest ogromna!