news

Czy pozwoliłbyś tym robotom pokroić swoje przyrodzenie?

McSleepy jest anestezjologiem, natomiast DaVinci chirurgiem. Pozwoliłbyś im przeprowadzić bardzo skomplikowaną operację na sobie? Pewien Kanadyjczyk pozwolił.

Pierwszą operacją przeprowadzoną przez duet Śpiocha i Artysty był zabieg dokonany na… prostacie pacjenta. Na szczęście dla niego (pacjenta, nie duetu) wszystko poszło dobrze, dzięki czemu Kanadyjski Szpital Uniwersytecki McGill może cieszyć się pierwszym sukcesem pary robotów.

Tym razem to chirurdzy sterowali ich mechanicznymi ramionami, jednak ile może minąć czasu, zanim roboty będą kompletnie samodzielnie przeprowadzać najbardziej skomplikowane operacje? [Kat Hannaford/giz, PopsciGearFuse]

podobne treści

 • patrol.pl

  samodzielnie żadnej operacji nie przeprowadzą. ewentualnie mogą przeprowadzać rzeczy z automatu ale i to nie wydaje mi się prawdopodobne aby robot całkowicie sam przeprowadził operację. natomiast takie rzeczy jak zaszycie jamy brzusznej po operacji, albo nastawienie jakiejs kosci, albo liposukcja, korekta nosa, jakieś drobne czynności jak najbardziej, kwestia programu i praktyki, bo możliwości to mamy już dzisiaj.

 • kindof

  patrol.pl możliwości techniczne mamy, ale brakuje możliwości intelektualnych… brakuje ogromnych ilości algorytmów, brakuje programistów, inżynierów, naukowców, brakuje twórczych umysłów.
  Niestety na całym świecie jest mniej niż 0,07% ludzi którzy są w stanie kontynuować badania i prowadzić rozwój technologii.
  Pozostałe 99,93% im przeszkadza… a przynajmniej nie pomaga!
  To prowadzi do etapu „średniowiecza” naszych czasów. Smutne.