newswtf

Czy leci z nami Snowden? O tym jak afera PRISM uziemiła prezydenta Boliwii

Edward Snowden nie ma ostatnio łatwego życia. Podobno aktualnie upodabnia się do bohatera granego przez Toma Hanksa w Terminalu, choć jakoś nikt nie pisał o tym, że spotkał go osobiście w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska. Pomimo tego zdążył wywołać kolejny skandal dyplomatyczny. Choć żeby być ścisłym, skandal wywołała Francja i Portugalia.

Evo Morales, prezydent Boliwii, był w tym tygodniu gościem moskiewskiej konferencji energetycznej. Podczas jednego z wywiadów telewizyjnych zasugerował, że jego kraj (w odróżnieniu od Polski) mógłby przychylić się do wniosku Snowdena o udzielenie azylu politycznego. To wystarczyło by puścić w ruch serię wydarzeń, które śmiało można nazwać skandalem.

Morales wracał już do Ameryki Południowej, kiedy pilot jego samolotu dowiedział się, że Francja oraz Portugalia cofnęły misji dyplomatycznej wydane wcześniej pozwolenia na przelot przez ich przestrzeń powietrzną. W rezultacie prezydencki samolot zawrócił jeszcze przed wejściem w przestrzeń powietrzną Włoch i awaryjnie lądował w Austrii.

„Powiedziano nam, że pojawiły się podejrzenia, że pan Snowden znajduje się na pokładzie. Nie wiemy kto wymyślił to kłamstwo. Na pewno ktoś, kto chciał zaszkodzić naszemu krajowi,” stwierdził minister spraw zagranicznych Boliwii David Choquehuanca. „Portugalia jest nam winna wyjaśnienia. Francja jest nam winna wyjaśnienia.”

Minister obrony Boliwii, Ruben Saavedra, ma już swoją własną wersję wydarzeń – podejrzewa, że za całą sprawą stoi Departament Stanu USA.

„Podejrzewamy, że zostali oni wykorzystani przez zewnętrzne siły, w tym wypadku USA, do tego, by zastraszyć Boliwię i naszego prezydenta Evo Morlesa,” stwierdził Saavedra.

Ani Francja ani Portugalia nie potwierdziły jeszcze oficjalnie tego, że samolot Moralesa faktycznie został zawrócony z powodu plotek, że na jego pokładzie znajduje się Snowden. Jeśli informacje te zostaną potwierdzone, byłby to bardzo ciekawy przejaw „oburzenia” Europejczyków działaniami NSA.

podobne treści