designfotonews

Czy aparat robiący tylko czarno-białe cyfrowe zdjęcia to dobry pomysł?

Jak donosi serwis LeicaRumors, niemiecka Leica być może (prawdopodobnie, podobno, zapewne – jak to przy pogłoskach bywa) ma już gotowy model aparatu przeznaczony wyłącznie do robienia czarno-białych fotografii. Szalony pomysł?

Leica M nie miałaby nawet wyświetlacza LCD, zapewne po to, by nie rozpraszać artystów. Za to konstrukcja i parametry urządzenia miałyby być pomyślane specjalnie na potrzeby czarno-białych zdjęć. Aparat miałby specjalną matrycę, a nie filtr nakładany na standardową matrycę rejestrującą szerokie spektrum barw. Ułatwiałoby to m.in. uzyskiwanie doskonałej rozdzielności obrazu. W odróżnieniu od innych modeli, ta Leica nie będzie miała matrycy produkowanej przez Kodaka (ciekawe, dlaczego).

Z pewnością są argumenty za powstaniem takiego modelu, moim zdaniem bez problemu znajdzie on nabywców. Pamiętajmy tylko, że na razie to plotka. Warto się jednak zastanowić, dlaczego w ogóle pojawił się taki pomysł. Nowoczesne cyfrówki dają takie możliwości, że potrzebne już są urządzenia zmuszające fotografów do ograniczenia się?

Co ciekawe, istnieje już jedna marka produkująca aparat z czarno-białą matrycą, Phase One z modelem Achromatic+. [LeicaRumors, PetaPixel]

podobne treści