wynalazki

Czujnik dotyku, który można przyciąć za pomocą… nożyczek

Naukowcy z amerykańskiego MIT oraz z niemieckiego Instytut Informatyki im. Maxa Plancka opracowali nowy rodzaj czujnika dotyku. Od istniejących już czujników różni się tym, że można nadać mu pożądany kształt za pomocą nożyczek.

Stosowane obecnie czujniki dotyku mają niewątpliwie dużo zalet, ale nie pozwalają na dowolne kształtowanie aktywnej powierzchni. Spowodowane jest to architekturą tych czujników, w których elektrody połączone są ze sobą w taki sposób, że tworzą mniej więcej prostokątną siatkę. Jeśli połączenia pomiędzy poszczególnymi elektrodami zostaną uszkodzone, całą sieć odczuwa tego efekty.

Badacze z MIT oraz z Instytut Informatyki im. Maxa Plancka postanowili opracować czujnik, który będzie odporny na tego rodzaju uszkodzenia. W rezultacie powstał panel dotykowy, który można nawet przyciąć nożyczkami, a mimo tego, nadal będzie działał.

Udało się to osiągnąć poprzez zastosowanie nowej architektury czujnika. Zamiast umieszczać złącza z boku czujnika, badacze postanowili wykorzystać plan gwiazdy i drzewa. W rezultacie poszczególne elektrody połączone są niezależnie od siebie ze złączem umieszczonym centralnie, a uszkodzenie jednego z połączeń nie wpływa na pracę całości. Dodatkowo zaprezentowali oni, że możliwe jest połączenie dwóch różnych architektur w jednym czujniku, co sprawia, że system jest jeszcze bardziej skuteczny i można kształtować go praktycznie do woli.

Całość została wydrukowana przewodzącym prąd tuszem na elastycznym materiale. W rezultacie wymiary czujnika wielodotykowego ich projektu można praktycznie do woli modyfikować za pomocą zwykłych nożyczek. Dotykowy owal? Bez problemu. A może potrzebujecie dotykowego półkola? Da się zrobić. Czujnik dotykowy w kształcie serduszka? Kilka sprawnych ruchów nożyczkami i dotykowa walentynka gotowa.

Potencjalne możliwości jakie daje ta technologia są ogromne. Ponieważ pozwala ona praktycznie dowolnie kształtować powierzchnie dotykowe, możliwość ich wykorzystania będzie limitowana jedynie przez wyobraźnię projektantów.

Na to jednak trzeba będzie trochę poczekać. Jak na razie jest to dopiero działający prototyp, który będzie wymagał jeszcze sporo pracy zanim nadawać się będzie do komercyjnego zastosowania.

podobne treści