Wiadomości promowanewynalazki

Enrico Dini: Człowiek, który drukuje domy

Drukarki 3D zdobywają coraz większą popularność. Urządzenia te są na razie jednak małe i, w większości przypadków, nadają się tylko do drukowania zabawek czy figur szachowych. Co by się stało, gdyby powiększyć taką drukarkę by wydrukować coś większego, na przykład dom?

Enrico Dini, założyciel Monolite UK i wynalazca „automatycznego systemu budowlanego” D-Shape, zna odpowiedź na to pytanie. Brzmi ono – rewolucja. A Enrico Dini będzie jej forpocztą.

D-Shape jest potencjalnie zdolne do wydrukowania dwupiętrowego budynku, razem ze schodami, ściankami działowymi, kolumnami i pionami kanalizacyjnymi. Do wykonania tego zadania wykorzystując jedynie piasek i organiczny klej. Materiał, który w ten sposób powstaje jest podobno nie do odróżnienia od marmuru. Ma takie same właściwości fizyczne i jest dużo bardziej wytrzymały niż stosowane dziś cegły i zbrojony beton.

Sam proces budowania przebiega dokładnie tak, jak wyobrażalibyście sobie działanie wyjątkowo dużej drukarki 3D. Poruszająca się po zaprogramowanej ścieżce dysza, spryskuje warstwę piasku wymieszanego z katalizatorem, spryskując go płynnym klejem. Później nanoszona jest kolejna warstwa piasku. I tak dalej, aż do wydrukowania całej konstrukcji. Wystarczy tylko plik CAD.

Wydrukowany w ten sposób budynek będzie potrzebował ok 24 godzin by ostatecznie stwardnieć, jednak kolejne warstwy mogą być nanoszone bezpośrednio po sobie.

Na chwilę obecną wydajność urządzenia pozwala wznieść 12 dwupiętrowych budynków w ciągu roku. Mało która ekipa budowlana jest w stanie konkurować z takim tempem. Wydajność poprawia się jeszcze bardziej, jeśli chodzi o nietypowe kształty. D-Shape nie musi formować cementu portlandzkiego czy wyginać płyt gipsowo-kartonowych, na tych odcinkach pracuje z dokładnie taką samą wydajnością.

Brzmi obiecująco. Ale zanim zwolnicie swoich budowlańców pamiętajcie, że wynalazca nie zbudował w ten sposób jeszcze żadnego całego domu. Do tej pory prowadzono jedynie testy tej technologii. Jeśli jednak uda się ją zastosować na skalę komercyjną, faktycznie będzie to rewolucja.

[Monolite UK via Gizmag]

podobne treści

  • krzicho

    Tylko jak to potem ocieplić? Może pustych przestrzeni nie będzie się dało wydrukować za bardzo, chyba, bo nie ma jak potem z tego luźnego piasku pozbyć (takie komórki powinny być drobne i zamknięte). Poza tym jest to super pomysł. Pewnie jeszcze się da to przyśpieszyć.

  • mm

    może ogrzewanie podłogowe jest w stanie rozwiązać problem ocieplenia

  • GizmodoUSniedziala

    Odblokujcie oryginalne gizmodo !

  • Pawel Nocun