bizneswynalazki

Człowiek, który budował pierwszy autonomiczny samochód Google zajmuje się teraz autonomicznymi ciężarówkami

Zarówno firmy technologiczne jak i motoryzacyjne uważają, że technologia autonomicznych samochodów ma przed sobą wielką przyszłość. Ale jest też inne, bardzo podobne pole, na którym technologia ta może się sprawdzić. I właśnie na nim zamierzają skupić się byli inżynierowie Google, którzy założyli firmę o nazwie Otto.

Chodzi mianowicie o autonomiczne ciężarówki. Trzeba przyznać, że z ekonomicznego punktu widzenia mogą być one nawet bardziej interesujące niż autonomiczne samochody osobowe – w końcu firmy transportowe mogłyby wiele zaoszczędzić, gdyby za transport towarów odpowiedzialne były algorytmy. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za autonomicznymi ciężarówkami jest to, że zwykle poruszają się one po drogach szybkiego ruchu, po których znacznie łatwiej nawigować niż po zatłoczonych miejskich ulicach. Dlatego właśnie Otto, firma założona przez  czterech byłych inżynierów Google, między innymi Anthony’ego Levandowski’ego, który budował pierwszy autonomiczny samochód w Mountain View, i Liora Rona, między innymi byłego managera Google Maps, zajęła się tematem autonomicznych ciężarówek.

Dzięki pracy około czterdziestu osób, spośród których wiele pracowało wcześniej w Apple, Tesla Motors czy w Nokii, udało im się już wyposażyć trzy ciężarówki Volvo w zestaw sensorów (są to między innymi LIDAR, radar oraz kamery), a nawet przetestować zachowanie jednej z nich na drodze w stanie Nevada.

Otto nie jest oczywiście pierwszą firmą, która zainteresowała się tematem autonomicznych ciężarówek. Ogromny potencjał drzemiący w tego typu maszynach dostrzegli wcześniej między innymi Lockheed Martin czy Daimler, ale Otto nie zamierza budować ciężarówek od podstaw. Zamiast tego firma chce oferować swoim klientom gotowe do zamontowania zestawy, które mają dać współczesnym ciężarówkom możliwość autonomicznej jazdy „za ułamek ceny” nowej maszyny.

Brzmi interesująco. Zobaczymy ile czasu zajmie im zrealizowanie tej wizji.

podobne treści