naukanews

Człowiek jest zbyt kruchy… czy jest jakaś nadzieja w nauce?

Nie opuszczało mnie wczoraj poczucie, że to wszystko jest źle zorganizowane przez naturę. Że człowiek jest zbyt kruchy, a ciało ludzkie jest zbyt łatwo zniszczyć. Latamy w kosmos, odkrywamy nowe metody konserwowania plastrowanego sera. Mamy jeszcze lepsze i jeszcze cieńsze komórki, ale wciąż tak łatwo jest nieodwołalnie stracić ludzkie życie.

Pojawiła się nadzieja na szybsze leczenie ofiar poparzeń. Amerykańscy naukowcy stworzyli urządzenie, które nadrukowuje nowe komórki skóry na ranę, przyspieszając proces leczenia.
Inspiracją dla naukowców z Uniwersytetu Wake Forest w Karolinie Północnej była zwykła drukarka atramentowa. Ich biodrukarka zamontowana jest nad łóżkiem pacjenta. Najpierw laser skanuje ranę, zbierając informacje o ubytkach skóry. Następnie na ciało pacjenta precyzyjnie nakładana jest dokładnie wymierzona warstwa komórek skóry.
Biodrukarkę testowano na myszach. W zaledwie dwa tygodnie udało się zamknąć rany na ciele zwierzęcia, choć zazwyczaj trwa to pięć tygodni. Wkrótce przeprowadzone będą testy na świniach (budowa ich skóry jest podobna do naszej), a potem – być może – będzie można pomagać ludziom. Amerykanom zależy na usprawnieniu leczenia żołnierzy rannych w Afganistanie i Iraku. Tradycyjna metoda – przeszczep skóry – jest zawodna i pozostawia blizny. Tymczasem najlepiej, by ranę zamknąć w dwa tygodnie, inaczej ryzyko infekcji znacznie wzrasta.

#!#photo2#!#

Skąd bierze się „tusz” do takiej drukarki? Z pomnożonych, wyhodowanych w odżywce komórek pobranych od pacjenta. Na ranę najpierw nanoszony jest szkielet, czyli warstwa fibroblastów, na którą nadrukowuje się komórki naskórka, keratynocyty. Zupełnie jak w kolorowej drukarce. Nowe komórki łączą się ze skórą dookoła rany, ponieważ biodrukarka nanosi także komórki niedojrzałe, które rosną już na skórze.

Jeden ze studentów pracujących nad projektem powiedział: „Komórkom należy się wielki szacunek. Wystarczy nałożyć je na ranę, a one same wiedzą, co mają robić.” [Reuters, Pop Sci]​

podobne treści