smartfony

Czego pragną kobiety? Chłodzonego cieczą smartphone’a

Choć firma NEC może się w Polsce kojarzyć z monitorami, nie oznacza to, że na swoim rodzimym japońskim rynku, ogranicza się tylko do tego. Niedawno opracowała na przykład smartphone’a Medias X 06E, który jest pierwszym tego typu urządzeniem chłodzonym cieczą.

Szefowie NEC zdecydowali, że Medias X 06E będzie skierowany przede wszystkim do kobiet. Świadczy o tym coś na kształt „kolczyka”, który można przymocować do obudowy urządzenia oraz stereotypowe kolory, w jakich będzie ono dostępne. Pod obudową mieści się natomiast miniaturowy system chłodzenia wodą, która odprowadza ciepło z czterodzeniowego Snapdragona S4 Pro aż na błyszczącą powierzchnię urządzenia. Projektanci obiecują, że dzięki zastosowaniu chłodzenia wodą smartphone będzie w znaczący sposób chłodniejszy od urządzeń mobilnych konkurencji.

Co jest możliwe. Pozostaje tylko pytanie, po co chłodzić cieczą procesor, który w innych konstrukcjach doskonale sobie radzi bez tego? Niektóre z nich nawet mają lepsze osiągi – Snapdragona S4 Pro zamontowany w smartphone’ie Medias X 06E taktowany jest 1,7 GHz podczas gdy chip ten może być taktowany nawet 1,9 GHz. Według NEC, chłodzenie cieczą pozwala na dłuższą pracę procesora bez niebezpieczeństwa jego przegrzania. Logiczne, choć mało prawdopodobne, ponieważ procesor sam dynamicznie powinien dostosować zużycie energii w taki sposób, by przedłużyć życie baterii.

Ale, tak czy inaczej, w urządzeniach mobilnych umieszcza się coraz więcej podzespołów a ich procesory mają coraz większą moc, więc zainstalowanie chłodzenia cieczą jest chyba logiczną tego konsekwencją. A NEC wie już, jak to zrobić.

I szczerze mówiąc tylko chłodzenie cieczą jest w tym urządzeniu ciekawe, zwłaszcza dla nas –  urządzenie zadebiutuje w czerwcu w Japonii i najprawdopodobniej nigdy nie trafi na rynek międzynarodowy. Z kronikarskiego obowiązku wymienię więc jeszcze tylko fakt, że będzie wyposażone w kamerę 13 megapikseli oraz ekran OLED 720p o przekątnej 4,7 cala. A tak poza tym nie ma w nim nic, co by uzasadniało wykorzystanie chłodzenia cieczą.

podobne treści