naukaWiadomości promowane

Cząsteczka, która doprowadza do samozniszczenia komórek raka

Zespół naukowców z Pennsylvania State University zidentyfikował cząsteczkę, która doprowadza raka na skraj przepaści. I popycha.

Podczas serii eksperymentów przeprowadzonych na myszach, badacze udowodnili, że cząsteczka o nazwie TIC10 aktywuje gen odpowiedzialny za produkcję białka o nazwie TRAIL. Białko to, jak już sama jego nazwa wskazuje (a brzmi ona tak: tumour-necrosis-factor-related apoptosis-including ligand), powoduje uaktywnienie mechanizmów, które prowadzą do autodestrukcji komórek raka.

Podczas badań udało się udowodnić, że TIC10 działa na wiele rodzajów raka, między innymi na raka piersi i płuc. Co prawda w przeszłości badano już samo białko TRAIL, ale do tej pory nie udało się  wykorzystać jego potencjału.

„TRAIL jest częścią naszego systemu immunologicznego,” mówi Wafik El-Deiry, jeden z naukowców, który prowadził badania. „Każdy, kto ma zdrowy system odpornościowy, wykorzystuje to białko by zapobiec powstawaniu i rozprzestrzenianiu się raka, więc zwiększenie jego ilości nie będzie tak toksyczne jak chemioterapia.”

Dodatkową bronią jaką TIC10 może wytoczyć przeciwko komórkom raka jest zaobserwowany przez badaczy fakt, że molekuła ta aktywuje geny odpowiedzialne za produkcję TRAIL nie tylko w komórkach raka, ale także w otaczających go zdrowych komórkach.

„Daje to olbrzymi potencjał stworzenia efektu domina, w którym (…) śmierć komórkowa jest indukowana w komórkach rakowych zaraz obok komórek zdrowych. Zdrowe komórki są ponadto stymulowane do zwiększenia ilości receptorów TRAIL na swojej powierzchni.”

Oczywiście jak na razie potwierdzono tylko, że TIC10 powoduje takie efekty u myszy chorych na raka. Należy jeszcze przetestować jego działanie na innych zwierzętach a ostatecznie na ludziach. Nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki za naukowców, możliwe że właśnie to odkrycie pomoże nam ostatecznie pokonać raka.

podobne treści