naukanews

Cynamon jest zapachem Świąt Bożego Narodzenia

Który zapach najbardziej kojarzy się wam ze Świętami Bożego Narodzenia? Po podstawieniu pod nos setkom ludzi najróżniejszych zapachów naukowcy doszli do wniosku, że jest nim cynamon.

Zanim „króliki doświadczalne” dostały jakiekolwiek przedmiot do wąchania, naukowcy zadali pytanie o to, jaki zapach najbardziej kojarzy się im z latem oraz Świętami Bożego Narodzenia. Następnie podano im zapachy i poproszono o ocenę, na ile są one „letnie” a na ile „świąteczne”.

Oto wynik badań: podczas gdy zapach róży bardziej się kojarzył z ciepłym okresem lata, o tyle pomarańczy i cynamonu (głównie jego) ze Świętami Bożego Narodzenia. Co ciekawe, badanym o wiele bardziej podobał się cynamon, gdy zaciągali się nim pod koniec roku, niż w jego środku. Oznacza to, że preferencje co do zapachów zmieniają się cały czas – można powiedzieć, że są one przypisane do poszczególnych pór roku.

Jeśli więc zamierzacie handlować cynamonem, to wiedzcie, że biznes powinniście otwierać w grudniu, a w lipcu i sierpniu wybrać się na urlop, bo i tak nic nie sprzedacie. [io9, NCBI ROFL]

podobne treści