internet

Cyberprzestępcy rozgłaszali fałszywe informacje o ewakuacji

Nie wszystko złoto, co się świeci, nie wszystko, co publikuje się w Sieci, jest prawdziwą informacją. Przekonali się o tym dziś rano użytkownicy, którzy trafili na fałszywą wiadomość, o ewakuacji.

Jak podaje Niebezpiecznik, fałszywy komunikat „o ewakuacji ludności z obszarów zagrożonych działaniami militarnymi na terenie województwa” pojawił się już w nocy w serwisach takich jak niezalezna.pl czy epoznan.pl, choć nie tylko na nich, ponieważ opublikowano go także na stronach urzędu powiatu ostrowskiego oraz urzędów gmin Różan i Kalinowo.

Głosił on, że w związku z ćwiczeniami Dragon ’19, mieszkańcy obszarów położonych w województwie (ale nie podano jakim), mają zgłosić się pod siedzibę Urzędu (ale nie wiadomo jakiego), wraz z dokumentami i rzeczami niezbędnymi do przetrwania przez 5 dni w namiotach przygotowanych przez Żandarmerię Wojskową, która ćwiczyć będzie w ten sposób przeprowadzanie ewakuacji. W razie odmowy mieszkańcy mieliby być wysiedleni siłą, a ponadto w czasie ich nieobecności w ich mieszkaniach mogliby zostać zakwaterowani żołnierze USA. Oczywiście nic z tego nie jest prawdą.

Całość znajdziecie bez problemu, nie ma sensu jej tu przytaczać. Ważne jest to, że pojawienie się takiego samego siejącego dezinformację komunikatu nie jest przypadkowe. Od strony technicznej najprawdopodobniej to efekt dziury w niezaktualizowanym w porę oprogramowaniu CMS, ale nie można też wykluczyć tego, że atakujący mogli przejąć dane dostępowe redaktorów zaatakowanych portali.

Komu jednak zależało na wywołaniu takiego zamieszania? Tutaj pozostają nam jedynie spekulacje oparte o sam wydźwięk fałszywego komunikatu, który w jasny sposób miał za zadanie zasiać zamęt i podejrzenia w kierunku Amerykanów, którzy mieli zajmować mieszkania ewakuowanych osób. Ale one mogą być kręte i raczej nie będą prowadzić do jednoznacznych odpowiedzi zważywszy na to, że na świecie nie brak operacji pod fałszywą flagą.

Wyjaśnieniem tej sprawy ma zająć się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ilustracja: Flickr/Omer van Kloeten

podobne treści