nauka

Curiosity przygotowuje się do pierwszych wierceń

Curiosity miał udać się na wycieczkę w okolicę Mount Sharp, jednak NASA postanowiła zmienić plany – łazik przygotowuje się obecnie do pierwszych wierceń w poszukiwaniu śladów wody.

NASA ogłosiła niedawno, że zespół kontrolujący z Ziemi działania łazika Curiosity, przygotowuje się do wierceń w poszukiwaniu śladów wody. Naukowcy wytypowali już nawet skałę, w którą będą się wwiercać. Faktura skały sugeruje, że składa się ona z uwodnionego siarczanu wapnia lub gipsu – oba minerały wymagają obecności wody by się uformować.

Kiedy tylko Curiosity dojedzie do wytypowanej skały, wwierci się w nią i przeanalizuje jej skład chemiczny by potwierdzić przypuszczenia naukowców.

Miejsce, w którym mają odbyć się pierwsze wiercenia znajduje się około kilometra od miejsca lądowania łazika Curiosity. Początkowo naukowcy nie planowali zatrzymywać tam łazika, ale zmienili plany z powodu ilości skał, które wyglądają na osadowe.

„Miejsce lądowania wytypowaliśmy z orbity, ale to co znaleźliśmy po lądowaniu było dla nas dużym zaskoczeniem,” mówi John Grotzinger z Mars Science Laboratory. „Praktycznie wszędzie gdzie teraz jedziemy, znajdujemy pęknięcia w skałach i żyłki (świadczące o obecności minerałów, które powstają w obecności wody).”

Operacja wiercenia skał, które mogą potwierdzić hipotezy, że na powierzchni Marsa znajdowała się kiedyś woda w stanie ciekłym, co prawda opóźni wycieczkę Curiosity do podnóża Mount Sharp o kilka miesięcy, ale naukowcy NASA uważają, że warto w tym celu poświęcić tyle czasu. Curiosity wwierci się w pierwsze marsjańskie skały jeszcze w tym miesiącu.

Zdjęcie: NASA

podobne treści