Wiadomości promowanewynalazki

Cubli czyli balansujący sześcian

Sześcienny robot Cubli zbudowany został na Politechnice Federalnej w Zurichu i, pomimo skromnej aparycji, ma całkiem spore możliwości.

Choć powyższy robot wygląda dość niepozornie, w końcu jest tylko sześcianem o boku 15 centymetrów, może wykonywać całkiem skomplikowane ruchy. Wszystko dzięki kołom reakcyjnym, które zwykle montuje się na satelitach.

„Koła reakcyjne zamontowane na trzech ścianach sześcianu poruszają się z dużą prędkością kątową a następnie hamują gwałtownie, dzięki czemu Cubli może podskoczyć,” tłumaczy twórca robota, Mohanarajah Gajamohan. „Kiedy Cubli już prawie osiąga pozycję, w której opiera się o krawędź, moment obrotowy kół reakcyjnych jest dopasowywany w ten sposób, by sześcian mógł balansować na swoim wierzchołku. Ale moment obrotowy może być wykorzystany nie tylko do balansowania. Dzięki niemu można też kontrolować Cubli w taki sposób, by spadła w żądanym kierunku. Połączenie tych elementów – podskakiwania, balansowania i kontrolowanego spadania – sprawia, że Cubli może ‚chodzić’.”

Wewnątrz urządzenia nie zabrakło także oczywiście zasilania, procesora oraz całego szeregu czujników, które ułatwiają orientację w przestrzeni. Choć podobne urządzenia budowane już były w przeszłości, między innymi na MIT, Cubli jest od nich dużo bardziej zaawansowany.

podobne treści