wynalazki

CRACUNS: Dron, który ukrywa się pod wodą

Peryskop, zwłaszcza na pokładzie łodzi podwodnej, jest bardzo przydatnym urządzeniem. Ponieważ jednak można z niego korzystać jedynie relatywnie blisko powierzchni, może przyczynić się do zdradzenia pozycji okrętu. Jako alternatywę, badacze z Uniwersytetu Johna Hopkinsa proponują wodoodporne drony, które mogą startować spod wody.

Urządzenie nazwane zostało przez nich CRACUNS (Corrosion Resistant Aerial Covert Unmanned Nautical System) i jest bezzałogowym quadrocopterem, który w założeniu ma działać we współpracy właśnie z łodziami podwodnymi. W razie konieczności, miałoby ono być uwalniane by wypłynąć na powierzchnię, wystartować i funkcjonować jako zwiad lotniczy.

Podzespoły zbudowanego z wykorzystaniem technologii druku 3D prototypu, zostały oczywiście zabezpieczone przed wpływem wody – albo znajdują się w wodoodpornej puszce znajdującej się w jego centrum, albo, tak jak silniki i kable urządzenia, zostały pokryte komercyjnie dostępnym materiałem hydrofobowym. Podczas testów prototyp drona CRACUNS został umieszczony w zbiorniku słonej wody na dwa miesiące, a pomimo tego nie wpłynęło to na jego możliwość startu po tym czasie.

W założeniu konstruktorów urządzenie ma być tanie w produkcji, więc można byłoby je stosować w ryzykownych sytuacjach.  Mogłyby też przebywać pod wodą przez dłuższy czas, by wznieść się w powietrze gdy pojawi się konieczność przeprowadzenia zwiadu na danym obszarze.

Zdjęcie: John Hopkins University

podobne treści