naukanews

Cóż to za tajemnicza substancja?

Patrzycie na nowatorski materiał zdolny załamywać fale elektromagnetyczne i całkowicie rozpraszać dźwięki. Efekt – absolutna cisza.

Akustyczny odpowiednik czapki-niewidki to metamateriał, czyli substancja zdolna do załamywania fal świetlnych lub dźwiękowych. Ten opracowany przez naukowców z Duke University mógłby służyć do kamuflażu łodzi podwodnych. Pochłaniałby w całości fale wysyłane przez sonary, dzięki czemu statek stałby się niewykrywalny. A to dopiero początek zastosowań.

Badania trwają:

Aby wpłynąć na fale dźwiękowe w powietrzu, zespół pod kierownictwem inżyniera Stevena Cummera zaprojektował i zbudował pelerynę, która pokrywa przedmiot jak drapowany dywan. Materiał izolacyjny to kawałki perforowanego plastiku, a „obiekt chroniony” to kawałek drewna w trójkątnym kształcie o podstawie o długości ponad 30 centymetrów.

Słyszalne fale dźwiękowe o wysokich częstotliwościach zwalniały i zmieniały kierunek tuż po zetknięciu z podziurawionym plastikiem. Większość powracała dopiero odbita od podłoża.

Na razie eksperyment powiódł się Cummerowi tylko w płaszczyźnie dwuwymiarowej, ale prace nad modelem 3D już idą pełną parą. [Science News, Boing Boing]

podobne treści

  • pako008

    To jeśli lódź podwodna bedzię niewykrywalna przez ten obiekt, to jak oni będą używać radaru do poszukiwania wrogich łodzi ? Ten materiał działa w dwie strony zapewne.

  • Anonim

    @pako – tak samo jak działa „judasz” we drzwiach – wystarczy mała dziurka w osłonie żeby „widzieć”, nie trzeba zdejmować całej osłony