internet

Coraz więcej domen .pl

Kiedy próbuje się kupić domenę, można odnieść wrażenie, że wszystkie już zostały zajęte. Nie jest to do końca prawda. Jak podaje Dział Domen NASK w domenie .pl funkcjonuje obecnie ponad 2,58 miliona nazw. I jest to pierwszy wzrost od dwóch lat.

Dział Domen NASK, w raporcie za trzeci kwartał 2018 roku, podał najnowsze dane dotyczące polskich domen. Wynika z nich, że po raz pierwszy od dwóch lat nie tylko zwiększyła się ich ilość, ale też wzrósł odsetek odnowionych domen.

Według raportu, w minionym kwartale zarejestrowano 223 204 domeny z sufiksem .pl, w związku z czym ich łączna pula wyniosła 2 585 609 i był to pierwszy od dwóch lat przyrost liczby zarejestrowanych w DNS nazw dla polskiej domeny. Jednocześnie wzrósł współczynnik odnowienia nazwy dla tej domeny, który obecnie wynosi 65 procent, co jest najlepszym wynikiem od roku 2009. W rezultacie łączna liczba abonentów opłacających domeny .pl wzrosła o ponad 14 tysięcy i wynosi obecnie około 1,06 miliona abonentów.

Jeśli chodzi o podział na domeny funkcjonalne, to aż 76,82 procent wszystkich nazw zarejestrowanych w NASK działa bezpośrednio w domenie najwyższego poziomu, ale już 18,86 procent to domeny funkcjonalne (.com.pl, .edu.pl, .gov.pl i itp.), podczas gdy 4,32 procent działa w domenach regionalnych.

Zdjęcie: Flickr/canglobalmedia

podobne treści