news

Coraz łatwiej paść ofiarą oszustów na Facebooku

Kiedy widzisz polecony przez znajomego link do ciekawej strony, aplikacji i ankiety, uważaj. Na Facebooku coraz więcej jest scammerów, którzy szukają
na Facebooku łatwego zarobku. Jak to działa?

Sophos Security opisuje trzy najpopularniejsze oszustwa na Facebooku. Do pierwszych należą „sensacyjne strony„, opatrzone szokującym opisem i przyciągającym uwagę zdjęciem. Użytkownicy Facebooka naciskają „Lubię to!” i znajdują się w gronie osób, które generują ruch na stronie, na której… nie ma nic ciekawego. Oszuści zarabiają na odwiedzinach strony.

Drugi rodzaj oszustw to ankiety. Do aplikacji kieruje sensacyjny tytuł, ale zanim otrzymamy możliwość przeczytania historii, musimy „Lubić” stronę i wypełnić ankietę. Błąd! Scammerzy zarobili na wypełnieniu przez ciebie ankiety. Co gorsza, link do strony (i ankiety) został wysłany do wszystkich twoich znajomych, którzy sądzą, że dobrowolnie polecasz tę stronę.

Trzeci przekręt stanowią fałszywe aplikacje. Na przykład „Zobacz, kto oglądał twój profil na Facebooku”. Portal nie daje takiej możliwości, co nie powstrzymuje oszustów przed tworzeniem aplikacji, które udają tę funkcję. Zamiast dowiedzieć się, kto naprawdę oglądał twój profil, wysyłasz link do aplikacji wszystkim znajomym.

Warto pamiętać, że uruchomienie aplikacji daje jej twórcom dostęp do danych na naszym profilu, nawet do adresu mailowego i telefonu, co stanowi dla oszustów dodatkowe źródło dochodów.

Kiedy następnym razem znajomi polecą wam sensacyjną historię, zachowajcie ostrożność. Być może wcale nie nie mieli takiego zamiaru.

Facebook przyznaje, że skala scammingu jest coraz większa, ale
podkreśla, że jego zwalczanie jest coraz skuteczniejsze. Portal
zaskarżył niektórych oszustów, których udało się zidentyfikować i
wygrał.  [Gawker, zdjęcie: Shutterstock.com]

podobne treści

 • a

  ja bym zmienil news na bardziej pasujacy –

  „coraz wiecej idiotow dajacych sie wy*hujac”

 • a

  ktos by powiedzial ze – skad ja moge wiedziec ze ta aplikacja jest szkodliwa –

  przepraszam ale zapytanie do tak POTEZNEJ skladnicy wiedzy jak google NAPRADZE NIEBOLI i nawet niedorozwoje umieja to zrobic

 • a

  pytanie – co za pustak podaje swoj prawdziwy nr tel na takim facebook i PO CO??????????

 • lestat230

  „a” jak widać analfabeci umieją korzystać z google.