biznesnews

Coraz bliżej zakończenia sporu Sapkowskiego z CD Project

Jesienią ubiegłego roku CD Projekt upublicznił sprawę ogromnego roszczenia, jakiego domagają się od firmy prawnicy Andrzej Sapkowskiego za wykorzystanie postaci Wiedźmina. Money.pl donosi, że sprawa wkrótce może zostać zakończona.

W piśmie utrzymanym w dość impertynenckim tonie, prawnicy Sapkowskiego domagali się zapłaty dodatkowych 60 milionów złotych ponad to, co autor już otrzymał za prawa autorskie do wykorzystania swoich dzieł w grach komputerowych. Warto w tym miejscu dodać, że choć szczegóły umów finansowych pomiędzy firmą a autorem nie są powszechnie dostępne, wiadomo, że Sapkowski dostał już dużo więcej, niż anegdotyczne 15 tysięcy złotych, jakie zażyczył sobie przed premierą pierwszej części gry.

Według informatorów, na których powołuje się serwis, nie ma mowy o uznaniu przez CD Projekt tego roszczenia, firma od początku stoi na stanowisku, że umowy zawarte przez nią z Andrzejem Sapkowskim były zawarte zgodnie z przepisami i są wiążące. Ale firma jednak chciałaby załatwić sprawę polubownie, najlepiej poprzez zapłatę autorowi jakiejś mniejszej sumy.

„Raczej może to być forma docenienia twórczości Sapkowskiego. Jego postaci, talentu i potencjału, jeśli chodzi o pomoc spółce w kreowaniu pomysłów,” twierdzi anonimowy rozmówca serwisu. Inny informator dodaje, że „trwają ustalenia między stronami. Do miesiąca powinna się pojawić informacja, jakie jest rozwiązanie. Jest szansa na ugodę, ale to jeszcze nie jest przesądzone.”

Wygląda więc na to, że już niebawem sprawa może zostać zakończona. Choć, wbrew sugestiom pełnomocników pisarza, nie zakończy się ona ani „szybko” ani „cicho”.

Zdjęcie: Flickr/ActualLitté

podobne treści