samochody

Coratan na pokładzie autonimicznego samochodu Microsoftu

Choć to Google kojarzy się najczęściej z tematem autonomicznych samochodów, prace nad tą technologią prowadzone są również w innych miejscach. Między innymi w Microsofcie, którego Cortana może trafić na deski rozdzielcze autonomicznych samochodów.

Microsoft pierwszy raz pochwalił się tym, że pracuje nad autonomicznymi samochodami w podczas tegorocznych targów CES. Teraz zaprezentowano szerzej pierwszy autonomiczny samochód firmy.

W tym przypadku jest to zmodyfikowany Volkswagen, który powstały w ramach prowadzonego przez firmę programu Intelligent Revolution Platform. Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że Microsoft chce jedynie naśladować wcześniejsze pomysły w tej dziedzinie – firma postanowiła rozwinąć koncepcję autonomicznego samochodu i do pewnego stopnia połączyć ją z Internetem Rzeczy. Ma to pewne plusy, ma też ograniczenia, z których inżynierowie zaangażowani w projekt zdają sobie sprawę.

Ale o co właściwie chodzi? O to, że podczas jazdy samochód ma korzystać nie tylko z danych zbieranych przez pokładowe systemy, ale ma też łączyć się z urządzeniami znajdującymi się niedaleko. Przykładem niech będzie automatyczne zatrzymanie pojazdu po otrzymaniu informacji o czerwonym świetle przesłanej przez urządzenie wbudowane w sygnalizację, czy zmniejszenie prędkości po wykryciu pieszego wyposażonego w opaskę Band. Niestety na razie autonomiczny samochód Microsoftu nie ma jeszcze tak rozbudowanego zestawu czujników, jakimi mogą pochwalić się autonomiczne samochody Google, więc jego oprogramowanie w dużej części opiera się na tego typu sygnałach z zewnątrz. A to oznacza, że na razie samochód sprawuje się bardzo dobrze jedynie na torze testowym, ale Redmond pracuje nad rozszerzeniem jego możliwości.

Możliwe jednak, że system kontroli jazdy nie jest najważniejszą cechą samochodu Microsoftu – firma postanowiła bowiem zastanowić się nad tym, w jaki właściwie sposób kierowca mógłby wykorzystać swój czas, skoro już nie prowadzi. Dlatego zdecydowano o integracji Cortany z oprogramowaniem samochodu.

podobne treści