sprzętWiadomość główna

Commodore C64 – reaktywacja

W 2010 roku spekulowano, że Commodore zamierza znowu sprzedawać Amigę. Okazuje się, że w plotkach było ziarno prawdy, a nowego wydania doczekał się także klasyczny C64.

Nowy model nazywa się C64x Supreme. W środku klasycznej obudowy znalazło się miejsce dla dwurdzeniowego procesora Intel Atom 2,13 GHz, karty graficznej NVIDIA GeForce GT 520, dysku twardego 1 TB i 4 GB RAM. Oczywiście odświeżono także dostępne porty. Całość pracuje pod kontrolą dystrybucji Linuxa o nazwie Commodore OS Vision, która, oczywiście, przypominać ma swoim interfacem lata 80-te. Nie znaczy to, że nabywca, który zdecyduje się wydać minimum 1295 dolarów na ten sprzęt utknie na najbliższą wieczność w erze 8 bitowych komputerów. Nowe C64 jest w pełni kompatybilne z pecetami, w związku z czym spokojnie można dograć sobie Windowsa.

Jeśli ktoś uważa, że Atom to mało, może nabyć nowy komputer sygnowany logiem Amigi. Nowa wersja, która przypomina wyglądem Maca Mini ma procesor i7 3.5 GHz, kartę graficzną 1GB NVIDIA GeForce GT 430, 16 GB RAM’u, napęd Blu-ray i dysk twardy 1 TB. Wszystko zamknięte w lśniącej, aluminiowej obudowie. Za nostalgię przyjdzie jednak zapłacić, i to całkiem sporo, bo aż 2495 dolarów.

Gadżety całkiem fajne, zastanawiam się tylko na co liczy Commodore wypuszczając taki sprzęt. Nostalgia nostalgią, ale nie wyobrażam sobie, żeby znalazło się wielu, którzy chcieliby zapłacić aż tyle.

[Commodore]

podobne treści