internet

Collusion, nowy Add-on do FF, wizualizuje kto śledzi Cię w Sieci

Gary Kovacs, CEO Mozilli, pozwala swojej dziewięcioletniej córce korzystać z Internetu przez godzinę dziennie. W tym czasie jej poczynania śledzone są przez co najmniej kilkanaście stron.

W pewnym sensie właśnie tego można się było spodziewać. Śledzenie zachowania w Sieci to dziś ogromny business. Przychody przedsiębiorstw zajmujących się tym procederem już teraz wynoszą około 39 miliardów dolarów. A trend ten nie będzie raczej wyhamowywał.

Co nie znaczy, że nie można niczego z tym zrobić. Wczoraj, na konferencji Technology Entertainment and Design, Kovacs zaprezentował wtyczkę do Firefoxa o nazwie Collusion, narzędzie, które w graficzny sposób pokazuje strony, które śledzą Twoje działania w Sieci.

„Prywatność to nie luksus” – powiedział Kovacs podczas swojej prezentacji. „Nie powinna być ceną za korzystanie z Internetu.”

Collusion tworzy diagram, składający się z szarych kropek (stron, które odwiedzasz), połączonych z czerwonymi (strony, które sprawdzają pliki cookies by monitorować Twoje zachowania w witrynie). Niektóre pliki cookies dzielone są z innymi stronami, co pozwala na analizowanie zachowania użytkowników. A to już są bardzo wartościowe dane dla reklamodawców.

Kovacs dąży do tego, by rozpowszechnić Collusion na skalę masową i pozwolić użytkownikom zadecydować, czy chcą dzielić się danymi dotyczącymi śledzenia ich w Internecie z naukowcami, którzy dokonywać będą dalszej ich analizy. Jeśli zrozumiemy kto i w jaki sposób nas śledzi, będziemy mogli znaleźć sposoby, by tego uniknąć.

„Pamięć Internetu jest wieczna” – mówi Kovacs. „Jesteśmy obserwowani. Już czas, byśmy zaczęli obserwować tych po drugiej stronie.”

Wtyczkę możecie ściągnąć na stronie Mozilli.

[Mozilla]

podobne treści