news

„Codziennie mówimy „nie” dobrym pomysłom” czyli jak Apple radzi sobie z zadzieraniem nosa

Podczas konferencji Goldman Sachs poświęconej technologii, COO Apple, Tim Cook, ujawnił sekret firmy, który doprowadził im do takiego sukcesu. Wysokie standardy i zero tolerancji dla niedopracowanych projektów. Wszystko fajnie, ale nie o to chodziło w pytaniu, na które odpowiadał dyrektor Cook. 

Otóż, Tim Cook miał odpowiedzieć na pytanie o poczuciu samozadowolenia i pychy, uniemożliwiające prawidłową ocenę sytuacji. Odpowiedzieć brzmiała tak:

To wspaniałe pytanie. Zarząd firmy spędza wiele czasu zajmując się pozyskiwaniem najlepszych ludzi do pracy, ponieważ pod koniec każdego dnia – wiem, że to cliche – ale to właśnie ludzie są naszym najcenniejszym dobrem i to ludzie dostarczają nam pomysły na innowacje, które dla nas są kluczowe. Co moglibyśmy jeszcze innego zrobić? Cóż, jesteśmy najbardziej skoncentrowaną firmą, o której wiem, słyszałem i która, jak mniemam, istnieje. Codziennie mówimy „nie” wielu dobrym pomysłom – mówimy „nie”, żeby utrzymać w ryzach najważniejsze dla nas kwestie, żeby móc pełną mocą pracować nad głównymi projektami. Wszystko, by dostarczać naszym klientom najlepsze rozwiązania. 

Ogromny przychód naszej firmy w poprzednim roku nie wynika jedynie z tego, że dajemy zielone światło tylko tym wybranym projektom. Oznacza też, że odmawiamy wielu projektom dobrym, ale nie tak dobrym, jak te najlepsze. To poczucie jest tak wszechobecne w naszej firmie, że syndrom pychy, którego dotyczyło pytanie, ta cała niemożność podejmowania właściwych decyzji, dotyczy firm, które odnoszą sukces, a następnie – przeświadczone o swojej nieomylności – decydują się na zajmowanie kolejnych obszarów rynku. Zapewniam was, że zarząd Apple nigdy na to nie pozwoli. To nie na tym polega nasza firma. Skupiamy się na naszych ludziach i i robimy swoje – to jest właśnie nasza magia. 

Pytanie: Apple, jak udaje wam się nie zadzierać nosa i racjonalnie patrzeć na sytuację?
Odpowiedź: JESTEŚMY PO PROSTU TAAAAAAK DOBRZY. [SAI]

podobne treści