gry

CodeSpells – Java jak magia

Chcieliście się kiedyś nauczyć Javy ale nigdy nie znaleźliście w sobie wystarczającej determinacji by przebijać się przez nudne tutoriale? Witamy w klubie. Na szczęście jest nadzieja – zespół informatyków z University of California napisał grę komputerową CodeSpells, która uczy Javy podczas rozgrywki.

CodeSpells powstało z myślą o uczniach szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, ale w sumie czarować można w każdym wieku – tak, w świecie gry postacie graczy są magami, którzy muszą sobie jakoś radzić rzucając zaklęcia. Napisane wcześniej w Javie.

A ponieważ nikt nie oczekuje od początkującego czarodzieja, że ten będzie znał wszystkie arkana magii (czyt. Javy), gra przez pewien czas pomaga w pisaniu własnych zaklęć. Z czasem, kiedy stawiane przed magiem wyzwania stają się coraz trudniejsze, zaklęcia również muszą stać się bardziej skomplikowane.

Jak na razie gra została przetestowana na grupie czterdziestu dziewczynek w wieku od 10 do 12 lat, które nigdy wcześniej nie miały nic wspólnego z programowaniem. Gra najwyraźniej się im spodobała bo w ciągu godziny załapały podstawy Javy, które można było wykorzystać na późniejszych etapach gry. Ale w sumie właśnie takie było założenie.

Zespół planuje przeprowadzić jeszcze kilka testów w amerykańskich szkołach, ale ostatecznie CodeSpells ma zostać udostępnione za darmo.

Zdjęcie: UCSD

podobne treści