gadżety

COCOROBO: Pierwszy robot sprzątający Sharp

Autonomiczne odkurzacze są już na rynku od jakiegoś czasu. Zwykle wyglądają i zachowują się podobnie – takie same krążki z tworzywa, które sprzątają mieszkanie na przykład podczas nieobecności właściciela. Ale co byście powiedzieli na odkurzacz, który ma humory?

No, może nie od razu humory – nie obrazi się na właściciela i nie odmówi sprzątania mieszkania, ale w zależności od tego czy właściciel rozmawia z nim czy nie, COCOROBO będzie miał lepszy lub gorszy „nastrój”. Jak przystało na japoński produkt, urządzenie rozumie przede wszystkim polecenia w tym języku, ale można wydawać mu komendy również po angielsku. Mało tego – przy pomocy specjalnej aplikacji na iOS i Androida będzie można również przejąć kontrolę nad poczynaniami robota lub sprawdzić co się dzieje w domu pod naszą nieobecność dzięki zamontowanym w nim kamerom.

Od pozostałych robotów sprzątających COCOROBO różni się także wykorzystaniem ultradźwięków zamiast podczerwieni do orientacji w przestrzeni. Dzięki temu robot Sharp jest w stanie sprawnie omijać również szklane przeszkody i czarne meble.

Robot o wymiarach 346 x 346 x 96 mm posiada baterię pozwalającą na godzinę pracy, przy czym ponowne, pełne, naładowanie nie zajmie więcej niż 4 godziny. Wraz z akumulatorem COCOROBO waży 3,3 kg. Model ten zadebiutuje w Japonii na początku czerwca tego roku i będzie kosztować ok. 130 tysięcy jenów japońskich.

[Diginfo, informacja prasowa]

podobne treści