internetnews

Co zapowiedział Zuckerberg podczas konferencji F8?

Wczoraj rozpoczęła się organizowana przez Facebooka konferencja F8. Choć skierowana jest ona przede wszystkim do deweloperów, możemy się dzięki niej dowiedzieć, w jakim kierunku zmierzać będzie największa sieć społecznościowa świata.

Konferencja rozpoczęła się oczywiście od wystąpienia Marka Zuckerberga, który przedstawił wizję tego, w jaki sposób wyglądać będzie świat (oraz oczywiście Facebook), za lat dziesięć. Według niego, jedną z najważniejszych rzeczy, która w tym czasie znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach życia, jest sztuczna inteligencja. Dlatego Facebook zamierza prowadzić strategiczne badania w tym kierunku, a ich celem ma być lepsze łączenie ludzi dzięki zastosowaniu tej technologii. W tym celu Facebook chciałby opracować sztuczną inteligencję, która postrzegałaby, a co ważniejsze, rozumiała świat w podobny sposób, w jaki robią to ludzie.

Ale to jest cel długoterminowo. W krótszej perspektywie Zuckerberg dostrzega potrzebę rozwijania kolejnych aplikacji i przedsięwzięć, które już teraz istnieją. Według niego użytkownicy realizują swoje potrzeby związane ze społecznością na pięciu poziomach, a Facebook zaspokaja je wszystkie dzięki własnym aplikacjom, poczynając od samego serwisu, przez Messengera i WhatsApp, a na Instagramie kończąc. W przyszłości może to jednak nie wystarczyć, dlatego Facebook skupia się na Messenger Platform, w którym ma pojawić się możliwość świadczenia usług różnego rodzaju.

Na podstawie tego, co zostało przez niego zaprezentowane, można odnieść wrażenie, że nie różni się to znacząco od botów działających na przykład w Skype, którymi chwalił się Microsoft podczas niedawnej konferencji Build. Zuckerberg zapowiedział, że możliwe będzie na przykład zwrócenie się do bota danego magazynu z prośbą o przesłanie porannej prasówki.

Boty to jednak nie wszystko, a Facebook chce nadal działać na rzecz rozszerzania dostępności Sieci. Zuckerberg zapowiedział, że w ciągu pół roku na firma wystrzeli satelitę, która zajmować się będzie dostarczaniem Internet na tereny Afryki subsaharyjskiej. Firma będzie też kontynuowała prace nad dronami Aquila, które mają realizować podobne zadania.

Kolejnym polem, na którym Facebook widzi możliwości rozwoju, jest wirtualna rzeczywistość. Zuckerberg zapowiedział wypuszczenie dla gogli Oculus Rift specjalnych kontrolerów o nazwie Touch, które mają znacznie ułatwić korzystanie z wirtualnej rzeczywistości przy pomocy rąk. Szef Facebooka zakłada także, że popularność VR ma wzrastać wraz z miniaturyzacją zestawów potrzebnych do korzystania z niej, które, według niego, ostatecznie przyjmą formę przypominającą okulary.

Zdjęcie: Flickr/inky

podobne treści