news

Co wiemy o iPadzie 2

Apple już ma to do siebie, że nie wyrzuca wszystkich swoich asów naraz. O nowych iPodach dowiadujemy się we wrześniu, o iPhone’ach w czerwcu, o iPadach w kwietniu, czyli już niebawem. Oto, czego możemy się spodziewać po tablecie drugiej generacji.

Wnętrzności

Apple od lat stosuje tę samą taktykę: zamiast pracować kilka lat nad jednym urządzeniem doskonałym (lub prawie doskonałym), oferuje swoim klientom oraz fanom kolejne generacje iGadżetów co kilka, najwyżej kilkanaście miesięcy. Każdy następny sprzęt z logo Jabłuszka posiada mniej lub bardziej podrasowaną, w porównaniu do swojego poprzednika, specyfikację.

Czip A4 jest obecny w najnowszym iPodzie Touch (4G), iPadzie (1G), iPhonie 4 oraz Apple TV. Składa się na niego system zbudowany w oparciu o procesory: 1GHz ARM Cortex A8 i graficzny PowerVT SGX 535. Nie trzeba być jasnowidzem żeby przewidzieć, że jego następca będzie się nazywać A5 i zostaną w niego wyposażone iPhone’y i iPody Touch piątej generacji, iPad 2 oraz następca Apple TV. Czy będzie wydajniejszy? Nie może być inaczej.

(Apple’ A4, źródło: Chipworks/iFixit)

Aby dorównać swoim konkurentom, Apple będzie musiał zamontować coś o wiele szybszego od A4. Czym twórca iGadżetów może zagrozić smartfonom i tabletom z Androidem wyposażonym w 1GHz Tegrę 2 Nvidii (obecną między innymi w Motorolii Xoom), PlayBookowi BlackBerry z TI OMAP 4430 pod maską, czy Orionowi, który zostanie umieszczony w następnej generacji urządzeń Galaxy Samsunga? Bronią Apple’a będzie najprawdopodobniej wielordzeniowy czip ARM Cortex A9 (link do PDF-a) osiągający prędkość 1,5GHz oraz procesor graficzny, który pozwala PlayBookowi mieć działające jednocześnie (i do tego płynnie): film w 1080p i Quake’a III. Pomyślcie, jak działałby iPad 2 z taką mocą obliczeniową.

Wyświetlacz

Najprawdopodobniej iPad 2 nie będzie miał wyświetlacza, o którym wcześniej wspominano: tego samego, w który jest wyposażony iPhone 4. Retina o rozdzielczości 2048×1536 pikseli (4 razy więcej niż obecnie) to by było „coś”. Skąd ta pewność? Niezawodny John Gruber z Daring Fireball wyjaśnił na swoim blogu, że taki skok jakościowy były niemożliwy z przynajmniej kilku powodów. Zdziwiłbym się jednak, gdyby okazało się, że wyświetlacz w iPadzie 2 będzie taki sam, jak w obecnej wersji. Pewne jest, że nie zmieni się jego wielkość – wszyscy posiadacze 10-calowych etui na tablet mogą spać spokojnie – nie będą musieli wydawać kolejnych ciężko zarobionych pieniędzy na kolejny ochraniacz.

Dodatki

Chyba tak właśnie można nazwać podzespoły, w które zostanie wyposażony iPad drugiej generacji. Mają być wśród nich dwie kamerki (po jednej z każdej strony obudowy) umożliwiające prowadzenie wideorozmów za pomocą usługi FaceTime oraz slot na karty SD. Idąc tym tropem można założyć, że w kolejnej wersji tabletu Apple umieści równie niespotykany w urządzeniach przenośnych port USB.

Jak będzie naprawdę przekonamy się już za kilka miesięcy. Jednego możemy być pewni: Apple nie pozwoli, aby cecha, którą zawsze się szczyci, czyli czas pracy akumulatora uległ zmniejszeniu.

#!#ankieta#!#

podobne treści

 • vlado

  Jedna uwaga: wszystkie wymienione w tekście urządzenia wychodzą co rok, a nie co kilka – kilkanaście miesięcy. Poza tym iPadowi nie brakuje na razie mocy. Być może i przydałby się większy jej zapas do gier, ale do takich zastosowań jak przeglądanie internetu, pisanie maili i dłuższych tekstów czy oglądanie filmów i zdjęć procesor A4 wystarcza.

 • wuja

  ZAPOWIEDŹ iPada była w styczniu, wyszedł w kwietniu :)

 • Hubert Rosiński

  Też uważam, że faktycznie obecne wnętrzności są wystarczające, choć biorąc pod uwage rozwój gier itp to trzeba sie rozwijać. Obecnie korzystając z iPada mam jeden przypadek kiedy musze wyłączac wszystkie aplikacje w Tle. Otórz Fifa 11 na iPada wywala sie gdy w tle działają inne aplikacje, może to tylko jakas wina gry, ale jak wyłącze wszystko pozostałe to Fifa działa bez problemu.

 • Dawid Krysiak

  udało mi się w końcu pomacać ipada i mam 3 wnioski: 1 ekran palcuje się jak zwariowany, urządzenie jest świetne do codziennej pracy „niezawodowej”, 3. szkoda że kosztuje ponad 2000zł za najprostszą chyba wersję? Trochę za dużo, bo za 2-3 stówy więcej mamy laptopa z i3, 17 calowym wyświetlaczem, 500GB dyskiem itd…itd…