news

Co to jest syndrom przegrzanej skóry?

Syndrom od lat obserwowano u osób stykających się z wysokimi temperaturami, na przykład pracujących przy piecach. Dziś pojawia się u właścicieli laptopów i innych urządzeń, które się nagrzewają. Od dawna to podejrzewaliśmy, teraz medycyna to potwierdza, że trzymanie komputera na kolanach to fatalny pomysł. Może nawet prowadzić do raka. Wszystko zależy oczywiście od tego, jak wiele czasu spędzamy przytuleni do nagrzewających się urządzeń. Nic nie grozi gruboskórnym.

What Is Toasted Skin Syndrome?Medyczne czasopismo „Pediatrics” opublikowało artykuł dotyczący nowoczesnej odmiany syndromu przegrzanej skóry. Szwajcarscy naukowcy opisują przypadek 12-latka, na którego lewym udzie pojawiło się przebarwienie z gąbczastą fakturą. Okazało się, że właśnie z lewej strony nagrzewał się laptop chłopaka, który spędzał dużo czasu, trzymając urządzenie na kolanach.

Schorzenie nazywane przez lekarzy erythema ab igne (rumień spowodowany ogniem) wynika z dłuższego przegrzewania skóry. Jak tłumaczy doktor Jeffrey Benabio:

Syndrom przegrzanej skóry to czerwono-brązowa wysypka o gąbczastej fakturze, spowodowana długotrwałym przegrzewaniem skóry w znacznym stopniu, ale bez jej poparzenia. Charakterystyczny kształt rumienia przypomina siatkę. Zmiana skórna wynika z utrudnienia krążenia w danym miejscu, zwanego hemostazą.

Szwajcarscy lekarze zdążyli zmiany na skórze ochrzcić „laptopopochodnym zapaleniem skóry”*. Ich zdaniem, zmiany mogą prowadzić do trwałego przebarwienia skóry, a nawet do raka – w skrajnych i rzadkich przypadkach. Z wieku pacjenta wysnuli też wniosek, że skóra nieletnich jest bardziej narażona na złowrogi syndrom.

Uf, wreszcie jakaś dobra wiadomość dla osoby, która 12 lat miała za czasów planu Balcerowicza. [Jesus Diaz/giz, WebMD, The Derm Blog, ilustracja: Sam Spratt]

* Czas się przyzwyczajać do rozmów: „Co masz na nodze? To LZS?”

podobne treści

  • kindof

    po to są podstawki pod laptopy…