news

Co to jest? I jaki ma związek z Wikipedią?

Ten obraz, przypominający rozpikselowany ekran, to graficzne przedstawienie edycji hasła w Wikipedii. Pochodzi ze strony Many Eyes, na której znajdziecie wiele innych przykładów wizualizacji zbiorów danych. Ostatnio umieszczono tam na przykład zobrazowanie migracji mieszkańców USA oraz liczby kremacji wykonywanych w poszczególnych stanach.

Dwa lata temu założyciel strony, Martin Wattenberg, udzielił wywiadu magazynowi ‚Wired”. Tłumaczył w nim, dlaczego zainteresował się wizualizacją danych: „Język to jedno z najdoskonalszych narzędzi kompresji danych. Dwanaście słów Voltaire’a to całe życie doświadczeń i wspomnień”. Grafika próbuje upodobnić się do tego narzędzia.

Wikipedia pozostaje jednym z najciekawszych obiektów do graficznego przedstawiania, ponieważ „stanowi jeden z największych zbiorów ludzkiej wiedzy”. A wygląda tak chaotycznie! [Many Eyes, Wired]

podobne treści

  • Artur Kiełbowicz

    a ja myslalem ze to defragmentacja dysku pod windowsem :)

  • kierowca.bcde

    @Artur Kiełbowicz
    Chyba fragmentacja, a nie defragmentacja. :D DEfragmentacja, to proces mający na celu posprzątanie tego śmietnika porozrzucanych fragmentów pliku (fragmentacja), w coś bardziej jednolitego.