news

Co to jest?

Jeśli wasze przypuszczenia mają związek z Obcymi, po części macie rację. Oglądamy przyrząd do obserwacji kosmosu, więc na jakiś marsjański sputnik zawsze można natrafić.

5.000 metrów n.p.m. na chilijskiej pustyni Atacama wzniesiono skierowany w niebo APEX, coś w rodzaju kosmicznego odkurzacza. Znajduje się 50 kilometrów na wschód od San Pedro de Atacama i już wkrótce na pewno dowiemy się dzięki niemu nowych rzeczy o Wszechświecie.

APEX (Atacama Pathfinder EXperiment) to owoc współpracy między Instytutem Radioastronomii im. Maxa Plancka, Obserwatorium Kosmicznym Onsala oraz Europejskim Obserwatorium Południowym, aby zbudować prototyp anteny ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) na wzniesieniu w miejscu nazywanym Llano Chajnantor.

Obserwacje z APEX pozwolą nam studiować pył i gaz na Drodze Mlecznej i w innych galaktykach. Obrazowanie wydzielania ciepła przez różne ciała oraz analiza linii spektralnych wysokiej częstotliwości wzbogaci naszą wiedzę na temat budowy i składu chemicznego atmosfer innych planet, umierających gwiazd, obszarów tworzenia się gwiazd i budowy galaktyk, które właśnie przechodzą etap dynamicznego tworzenia się gwiazd. Dzięki APEX, będziemy mogli zająć się zagadnieniami związanymi z największymi strukturami we Wszechświecie oraz tak szczegółowymi, jak zjawiska fizyczne i chemiczne zachodzące w kometach. [It’s Full of Stars]

podobne treści