news

Co to jest?

Nigdy byście nie pomyśleli, że pewne kolorowe, latające stworzenia mają z „tym” coś wspólnego.

Motyle to nietypowe zwierzęta: po urodzeniu wyglądają jak robaki, „dojrzewają” w kokonach i żyją kilka dni. A teraz jeszcze to: widoczne na zdjęciu jajo przypominające swoim wyglądem któregoś z krewniaków Obcego.

National Geographic  zrobiło przy użyciu mikroskopu elektronowego skaningowego cały klaser zdjęć, na których widać jaja najróżniejszych owadów. Za jego pomocą określiło kształt jaja, natomiast jego barwa została naniesiona na zdjęcie już później, jednak cały czas zgodnie z tym, jak wyglądał jego oryginał.

Okazało się, że motyle mają najbardziej groteskowo wyglądające jaja spośród wszystkich owadów. Oto opis National Geographic do jaja Zebry:

Pomarańczowa barwa jaja Zebry ostrzega ewentualnych napastników: „Zjedz mnie jeśli się nie boisz”. Zaatakowane nie będzie bezbronne: w jaju znajduje się cyjanek oraz inne toksyny przyswajane przez „rodziców” motyla w trakcie jedzenia roślin.

Cyjanek oraz inne toksyny? A myślałem, że to modliszki są jednymi z najbardziej podejrzliwych owadów znanych człowiekowi. [Casey Chan/giz, National Geographic, Neatorama]

podobne treści