news

Co to jest?

Jak myślicie, co przedstawia powyższe zdjęcie? Obrączkę ślubną przyszłości? Artystyczną wizję czarnej dziury? Nie. Obrazek przedstawia rzecz dużo bardziej rzeczywistą. I nieuchronną jak nadchodząca wiosna.

Patrzycie na rezultat projektu Fernandy Viégas i Martina Wattenberga pod nazwą Flickr Flow. Dzięki nim możemy się przekonać, jak wraz z porami roku zmienia się paleta kolorów zdjęć pojawiających się w serwisie Flickr.

Ich oprogramowanie obliczyło względne ilości różnych barw, jakie spotkać można na zdjęciach umieszczanych w serwisie w różnych porach roku. Zmienność została wyrysowana na okręgach. Powyższy obrazek to wstępny szkic do projektu. Lato umieszczone jest na górze, a czas postępuje zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Wiecie, przypływ i odpływ czasu, zmienność pór roku, niekończący się krąg, poezja w technice… i takie tam.

Och, lato, jak nie tęsknić za twą żółcią i zielenią?! [Hint.fm, Make]

podobne treści

 • mangosia

  hm, ale chyba w takim razie najwiecej zieleni ma pozna wiosna ( na godzine 23 mniej wiecej)???

 • reklama

  gówno mnie to obchodzi, chcę z powrotem angielskie gizmodo

 • marek.klimaszewski

  @mangosiu przecież najpiękniejszy miesiąc to maj. A maj to jeszcze nie lato :)
  Zgadza się, późna wiosna!

 • Anonim

  pal sześć maj…
  pytanie podstawowe jest ważniejsze: czy Flickr bierze pod uwagę obie półkule? czy jedną?

 • Marek Klimaszewski

  Myślę że to bez znaczenia, którą półkulę bierze. Zdjęcia napływają od tej pstrykającej części (czyt. bardziej cywilizowanej) Świata.

 • Marek Klimaszewski

  Półkula nie jest ważna, ważne jest to kto więcej ulploaduje zdjęć… Czyli bardziej cywilizowana (czyt. cykająca fotki) część Świata. (w domyśle USA,Europa, Japonia). IMO

 • Anonim

  muszę się nie zgodzić… południowa półkula to nie jest jakiś dziki świat, gdzie żyją w lepiankach. Szczerze mówiąc, nie byłam nigdy w tak zinternetyzowanym ;) miejscu jak Bali. OK, benzynę kupują w butelkach, ale blog lub stronę prowadzi każdy jeden kierowca.
  A Australia? A przestrzeń globu, gdzie pogoda jest w miarę stała cały rok? Singapur, Tajlandia i spółka…??

  Dla mnie PIC NA WODĘ to koło kolorów.