ciekawostkinaukaWiadomości promowane

Co to jest?

Radar, projekt futurystycznej budowli, wulkan z rzutnikami laserowymi? Odpowiedź jest jeszcze bardziej zaskakująca.

Rozwiązanie tkwi w prehistorii i nazywa się Coronacollina acula („małe wzgórze z igiełkami”). Te formy życia zamieszkiwały dna oceanów 560-550 milionów lat temu (koniec ediakaru) i prawdopodobnie były pierwszymi organizmami wyposażonymi w szkielet, a właściwie zaczątki szkieletu. Twarde wypustki służyły do podpierania się, nie obrony, więc tylko wydają się groźne.

Odpowiedzialni za odkrycie paleontolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside sądzą, że C. acula żywiła się cząstkami organicznymi pływającymi w wodzie i nie była zdolna do przemieszczania się. Skamieliny odkryte u wybrzeży Australii mierzą od kilku milimetrów do 2 centymetrów, ale naukowcy uważają, że wysokość formy organizmów mogła sięgać 3-5 centymetrów.

C. acula to najstarszy organizm wyposażony w szkielet. Dotychczas uważano, że takie struktury wykształciły się w organizmach żywych dopiero w kambrze (542 – 488 milionów lat temu) podczas tzw. eksplozji kambryjskiej. Najwyraźniej C. acula poprzedza jednak ten okres pojawienia się różnorodności życia zwierzęcego, co czyni ten organizm bardzo ciekawym. Jego budowa i forma dostosowania do warunków życia wiele wnosi do wiedzy o ewolucji, może nawet pomóc naukowcom w rozpoznawaniu form życia na innych planetach. [EurekAlert!]

podobne treści